Какви са правилата за работа на Обществения съвет към ДКЕВР 24.03 | 13:52

Правилата и проектите са публикувани на страниците на МИЕТ и МТСП

От Кремена Бедерева

Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕТ) публикува правила за устройството и дейността на Обществен съвет към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

С правилата се уреждат устройството и дейността на Обществения съвет. Според проекта Съветът е консултативно звено към ДКЕВР за формиране на позиции, становища и приемане на инициативи от ДКЕВР за регулирането на дейностите в енергетиката при спазване на принципите на публичност и прозрачност.

Общественият съвет обсъжда и дава мнения по проекти на нормативи актове на ДКЕВР, свързани с осъществяването на нейните функции, както и изработва и предлага конкретни инициативи при осъществяване на дейностите.

Общественият съвет също така наблюдава изпълнението на предприетите от ДКЕВР действия, както и обсъжда постигнатите резултати и предлага мерки за оптимизирането на реализираните действия. В изпълнение на своите функции приема становища и препоръки към ДКЕВР.

Според проекта, публикуван на страницата на МИЕТ, Общественият съвет включва двама секретари и членове, като единият секретар се определя от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, другият е представител на гражданската квота.

За участие в основния състав се номинират – по един представител на ДКЕВР, на производители на енергия от ВЕИ, двама от организации на потребителите, двама от национална представени синдикални организации, един на БЕХ, един на ЕРП-тата, 1 на частна ТЕЦ, 1 от организация на големите консуматори на ток. По един представител ще има и на гражданите от шестте региона на планиране.

От кандидатите се изисква да имат документ за номинирането си, автобиография и свидетелство за съдимост.

От своя страна секретарят, определен от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, организира дейността на Съвета; свиква и ръководи сесиите на Съвета; предоставя становищата и препоръките на Съвета на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране; уведомява членовете на Съвета за приетите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предложения и препоръки на Съвета или за мотивите за неприемането им.

Секретарят от страна на гражданската квота обобщава предложените за обсъждане от членовете на Съвета теми и въпроси и ги предлага на секретаря, определен от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, за включване в дневния ред на сесиите не по-късно от 3 дни преди насрочената дата за провеждане на сесията.

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) също изготви правила за устройството и дейността на Обществения съвет към министъра на труда и социалната политика.

''Съветът ще функционира в изпълнение на ангажимента на президента Росен Плевнелиев и служебното правителство за публичност, прозрачност и включване на гражданското общество в управлението на държавата'', съобщават от министерството.

''В консултативния орган представителите на включените организации ще обсъждат и ще дават мнения по проекти на нормативни актове на министъра и при определянето на всички политики, които не са предмет на обсъждане в националните съвети, създадени със закон.

Общественият съвет ще изработва и предлага конкретни инициативи за прилагане и развитие на държавните политики в сферата на заетостта, трудовите отношения, жизненото равнище, доходите и демографското развитие, държавното обществено осигуряване, социалната закрила и равните възможности, интеграцията на хората с увреждания, социалното включване, свободното движение на работници, миграцията и интеграцията.

Консултативният орган ще наблюдава изпълнението на предприетите от министъра на труда и социалната политика действия, ще обсъжда постигнатите резултати и ще предлага мерки за оптимизиране на работата.

Становищата и препоръките на Съвета ще се приемат с консенсус.

В неговия състав ще влизат представители на национално представителните социални партньори, Националното сдружение на общините в България, организациите на пенсионерите и възрастните хора, протестиращите граждани от всеки от шестте региона на страната, определени в Закона за регионалното развитие.

Свои представители ще имат организациите на и за хората с увреждания, както и тези, чиято дейност е свързана със закрилата на децата.

Министърът на труда и социалната политика Деяна Костадинова покани регистрираните организации да излъчат свои представители в състава на Обществения съвет.

Предвид невъзможността да адресира директно поканата до протестиращите граждани от различните региони, МТСП разчита на медиите да я разгласят и очаква гражданите да се свържат с министерството и да номинират свои представители'', казват от социалното министерство. 

Водещи

Най-четени