Какво представлява въведената и у нас синя „зелена карта“? 14.01 | 13:13
Концепцията за нея е от 2007 г. - заради недостига на опитни кадри, главно в IT сектора

"Синя карта" на Европейския съюз (ЕС) за достъп на висококвалифицирани чужденци в България въведохме у нас, след като вчера парламентът гласува на второ четене промени в Закона за чужденците в Република България.
Чужди граждани могат да получат синя карта на Европейския съюз, ако притежават виза за престой в България и са висококвалифицирани работници, е записано в закона. Разрешението за пребиваване от типа "синя карта на ЕС", се издава след разрешение от органите на Министерството на труда и социалната политика за срок една година, който се подновява при наличие на основания за преиздаването му.
Има възможност и за краткосрочен престой, до 90 дни, след което ще се дава възможност за еднократно удължаване. Дългосрочният престой е фиксиран на пет години, като също може да бъде удължен, записано е в Закона.
Идеята
Концепцията за синя карта – нещо като еквивалент на зелената карта за САЩ – се появи още през 2007 г., заради недостига на опитни кадри, главно в сферата на компютърните технологии и машиностроенето.
От Брюксел посочиха, че една от основните задачи на синята карта е да спре "изтичането на мозъци" към Америка, където се предлагат добри условия на живот и труд на висококвалифицирани имигранти. Така в Брюксел се стигна до решението синята карта да дава възможността и правото на нейния притежател и семейството му да живее и да работи в страна членка от Европейския съюз.
Трудовият пазар в ЕС – привлекателен за експертите
Друга цел на синята карта е да превърне европейския трудов пазар в по-привлекателен за емигрантския поток от трети страни с висока квалификация. Според данни на ЕС повече от половината от висококвалифицираните емигранти от страните от Северна Африка (Магреб – Алжир, Тунис, Либия, Мароко) предпочитат Канада и САЩ.
Австралия също е сред основните трудови дестинации. Едва малко над 5 на сто от емигрантите от северноафриканските държави се насочват към страни от ЕС. В същото време над 85% от нискоквалифицираните емигранти от Магреба заливат Европа. В крайна сметка висококвалифицираните чуждестранни работници се движат около 2% от мигрантите в ЕС, докато в Канада процентът минава 7, а в Австралия – 10. В САЩ те са около 4 на сто.
Как ще се взима синя карта
Според европейската директива условието за получаване на синя карта е конкретно предложение за работа, според европейската директива. Притежателят й пък може след определен период от време да промени местоположението и работното си място, но отново след предложение за работа.
След пет години чужденците ще могат да кандидатстват и за дългогодишно разрешение за престой според правилата на общността и конкретната държава, без значение дали са ги прекарали в една или няколко членки на Европейския съюз, предвижда директивата.
Кандидатите за синя карта могат да имат или да нямат висше образование, но да са с поне 5 години трудов опит в бранша, в който са заети. Освен това заплатата на чуждия специалист трябва да е 1,5 пъти по-висока от средната брутна за съответната страна, като всяка държава може и сама да определя изискуемия размер в зависимост от нуждите си и политиката по отношение на висококвалифицираните имигранти.
Водещи
-
Цанко Цанков надскочи себе си и преплува Северния канал
Българският плувец трябваше да пребори силни течения, лоши метеорологични условия и тежка...
21.07 | 17:15
-
Връщането на лимитите в болниците е в разрез с решение на КС
Но е и в разрез с интересите на пациентит, заяви д-р Стойчо Кацаров
21.07 | 17:00
-
Кои зодии ще напълнят джобовете до края на седмицата?
Вижте в седмичния финансов хороскоп
21.07 | 16:44
-
На всеки 100 осигурени лица у нас се падат 72-ма пенсионери
Броят на пенсионерите за 10 годишен период намалява със 133 хиляди, а разходите за пенсии се...
21.07 | 16:30
Най-четени
-
Хаджигенов за ареста на Благомир Коцев: Не можем да кажем, че това е чиста поръчка
Той заяви, че не може да приеме упреците към съда
21.07 | 10:00
-
В жегите: Без плаж - от 11 до 16 ч.
Не преяждайте и не пийте алкохол, не влизайте в морето след хранене, съветва лекар
21.07 | 10:15
-
Ваучерите за храна, издадени през 2025 г. в лева, ще могат да се ползват до края на тяхната валидност
Те ще бъдат конвертирани в евро на касата
21.07 | 13:00