Канализацията и пътищата не са проектирани за толкова много вода 05.09 | 17:40
Сериозни проблеми след наводнения има все още в Северозападна България, обясни инж. Лазаров

Инфраструктурата и отводнителните ни системи не са адекватни да поемат тези големи водни количества, които се изливат с дъждовете. Това каза председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров. По думите му събралите се води се пренасочват по различни канали – под мостове, като водостоци, дренажи, канавки и други. Но изградената система не е способна да удържи и такива порои и това води до разрушаване на различни конструкции.
Искаме да организираме кръгла маса, на която с проектанти и професори от университети и специалисти в областта, за да можем да дискутираме тези проблеми, както и да обсъдим евентуална промяна в нормативната уредба с цел пътищата да нямат поражения при такива аномалии, обясни Лазаров, цитиран от агенция "Фокус". Той добави, че промяна в нормативната уредба представлява въвеждането на по-големи отвори на пропускателните съоръжения, по-голяма височина при мостовете, когато преминават над водни обекти, за да може големите количества вода да преминават свободно, на местата, където има рискове за значително покачване на нивото.
Според Лазаров засега критичните ситуации са само в част от област Монтана и то, в община Берковица. Основно големите дъждове, които паднаха, са в планината и около прохода Петрохан. Ситуацията за момента е овладяна, но имайки предвид всички валежи и наводнения, които се случиха тази година и нанесените щети върху пътната инфраструктура не са малки.
Водещи
-
Красимир Вълчев: Ще търсим нова формула за изчисляване на студентските такси
Решението цели да предотврати рязкото повишение на таксите, предизвикано от ръста на...
24.07 | 14:45
-
Изследванията на падналото от небето горящо меко тяло в частен двор в Якоруда показват, че това вероятно е космически отпадък
На следващия ден от община Якоруда взеха проби от мястото, където е изгорял обектът с размер...
24.07 | 14:30
-
Кметове и жители на населени места в община Петрич са готови да блокират автомагистрала "Струма"
Редица закъснения на влаковете в страната
24.07 | 14:15
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
Най-четени
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев препоръча да се къпем, за да ни е мирна главата
Затова съветвам всички, които имат рани да избягват да се къпят във водоемите, включително в...
24.07 | 10:15
-
САЩ забрани транссексуални да се състезават с жени
Промяната в политиката на USOPC поставя Америка в противоречие с някои международни спортни...
24.07 | 11:00
-
Хората, които правят 7000 крачки на ден, имат значително по-нисък риск от широк спектър сериозни здравословни проблеми
За да намери по-научна цел, международен екип от изследователи прегледа 57 предишни...
24.07 | 11:30