Климат и икономика - каква е връзката? 17.04 | 21:25
Научно изследване прави интересен паралел между климатичните условия и производителността на труда в една държава

Дори и да не сте специалисти по икономика, сигурно ви е правило впечатление, че много от по-бедните държави се намират в зони с горещ климат, докато икономическите сили обикновено са в по-умерените климатични пояси.
Този любопитен факт кара двама учени да се опитат да проверят каква точно е връзката между температурните градуси и икономическата продуктивност. Идеята е взаимствана от човешката физиология, където физиологичната продуктивност в широк спектър от задачи намалява рязко при покачване или спадане на температурата над/под определен праг.
Както двамата изследователи акцентират, в начинанието им няма нищо революционно, но начинът, по който го реализират, разкрива някои много интересни зависимости.
Като за начало те демонстрират, че средният доход на глава на населението намалява с около 8,5% за всяко покачване на средната годишна температура в държавите с един градус по Целзий. Те също така показват, че когато годината е нехарактерно топла, "горещите" държави страдат от спад в производителността, докато по-"студените" държави се радват на увеличена продуктивност.
Ето я и графиката от документа, на която е видна връзката между доходите на глава от населението и температурната зона, в която се намира държавата.
Преди да заключим, че връзката между двете променливи е причинно-следствена обаче, трябва да знаем, че нещата съвсем не са толкова прости. Самото изследване е дълго 47 страници и навлиза в сериозни детайли, изграждайки математически модел на производителността на труда като функция на температурните отклонения от биологичните оптимуми и сравнявайки прогнозите на този модел с данни от реалния живот.
Едно от по-оригиналните им и неочаквани хрумвания е изследването на данни за пазара на климатици по целия свят. Оказва се, че колкото повече хора в една държава живеят и работят в климатизирани помещения, в толкова по-малка степен е повлиян доходът на глава от населението в необичайно горещи години. Това представлява силен аргумент против досегашното схващане, че връзката между климат и продуктивност е въпрос единствено на това доколко посевите стават жертва на суша и студ или пък са облагодетелствани от оптимални климатични условия.
Нещо повече, изследването показва, че колкото по-висока е средната възраст на едно домакинство, толкова по-големи са разходите на това домакинство за отопление и толкова по-малко пари се харчат за охлаждане. Това вероятно е резултат от спадането на метаболизма с възрастта. Така например, домакинствата със средна възраст 20 години харчат 15% повече за климатик и 12% по-малко за отопление в сравнение с идентично по численост домакинство, чиято възраст е 60.
Тук всеки може да си направи съответните паралели с електронните изчислителни устройства, чиито компоненти не функционират оптимално под/над определена температура. По-важният въпрос е, че с навлизането в топлата част от годината имате доста сериозен повод да заявите пред работодателите си, че ако не ви осигурят изправна климатизация в сградата, в която работите, не биха могли да очакват от вас плановете за второто и третото тримесечие да бъдат изпълнени.
Водещи
-
Кирил Домусчиев: България завърши интеграцията си в ЕС
Бизнесменът благодари на тези политици и и институции, които са опазили фискалната стабилност...
09.07 | 15:30
-
Александър Маринов: Силните в управлението могат сами да предизвикат избори
ГЕРБ и ДПС-НН са скачени и могат да имат мнозинство в НС, смята той
09.07 | 15:10
Най-четени
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15