МВФ понижава дългосрочната си прогноза за растежа на световната икономика 16.01 | 19:15
„Трябва да бъдат укрепвани институциите и управленските политики чрез прилагане на законите”, заяви Кристалина Георгиева

Международният валутен фонд прогнозира, че световната икономика ще нараства средно със "скромните” около 3% годишно през идните 5 години. Това посочва пред "Вашингтон пост” управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, предаде БТА.
"Това е най-ниското ниво на глобален икономически растеж, прогнозирано от МВФ от началото на 90-те години на миналия век. То се дължи до голяма степен на намаляването на ръста на производителността”, отбелязва Георгиева.
Тя подчертава, че този факт е повод за сериозна загриженост, тъй като растежът на икономиката "осигурява на хората работа и доходи, на обществата - жизненост, а на правителствата - финансова сила”.
"Това предизвикателство изисква от нас да удвоим усилията си в посока на политики, за които знаем, че могат трайно да повишат перспективите за растеж на икономиката. И имаме предвид структурен потенциален растеж, не временни стъпки за насърчаване на вътрешното търсене”, посочва управляващият директор на МВФ.
Тя отбелязва, че усилията трябва да бъдат насочени към формулирането на политики, които имат потенциал за стимулиране на предлагането на стоки и услуги. За да бъде постигната тази цел, трябва да бъдат извършени реформи, насочени към повишаване на производителността.
Това изисква подобрения на бизнес средата чрез намаляване на бюрокрацията, повишаване на конкуренцията и насърчаване на предприемачеството”, отбелязва Георгиева. Тя посочва, че е необходимо да бъдат оценявани и награждавани иновативните предприемачи чрез прилагането на опростена и последователна данъчна политика.
"Трябва да бъдат укрепвани институциите и управленските политики чрез прилагане на законите. Необходимо е да бъдат подкрепени образователните системи на отделните страни и пазарите им на труда, за да може талантливите работници и служители да получават повече възможности за реализация”, изтъква управляващият директор на МВФ.
Тя призовава за подкрепа за капиталовите пазари и за осигуряване на достъп до финансиране за предприемачите. "Всички тези мерки ще стимулират постигането на траен икономически растеж, което ще гарантира създаването на нови работни места. За да бъде възстановен растежът на световната икономика, трябва да бъдат ограничени пречките, с които се сблъскват предприемачите”, посочва Георгиева.
Водещи
-
„Възраждане“ се вдига на нов протест срещу еврото
Лидерът на партията Костадин Костадинов отправи апел към противниците на въвеждането на еврото...
03.06 | 21:00
-
Джефри Сакс:Сценарият за разпад на Европейския съюз е възможен
Тази структура остава доста крехка, заяви американският икономист
03.06 | 20:45
-
В сряда се очакват положителни конвергентни доклади от ЕЦБ и ЕК
Очакванията са двата доклада да са положителни
03.06 | 20:30
-
Мъск пуска интернет в български села?
КРС инициира обсъждане за разгръщането на "Старлинк" в отдалечени малки населени места
03.06 | 20:15
Най-четени
-
Балабанов: Изплашен от еврото, колегата Цончо стои на площада, а спестяванията му са в евро
По думите му правителството е създадено като опит за стабилизация на страната.
03.06 | 10:15
-
Завладява ни нов силно заразен вариант на COVID-19!
Той вече се ра разпространява по света, вижте симптомите
03.06 | 16:15
-
Адвокати излизат на ефективен протест пред Съдебната палата в Пловдив
Протестът е насрочен за 12.00 часа.
03.06 | 11:00
-
Това е шампионът по покупки на жилища в София
с приемането на еврото пазарът на недвижими имоти у нас ще се успокои, смятат брокери
03.06 | 17:00