Мартин Владимиров: Не можем в следващите години да закрием ТЕЦ-ове 07.10 | 15:00
Нови 2 блока в АЕЦ "Козлодуй" не са ни необходими. Политиците за пореден път лъжат миньорите, заяви енергийният експерт

Ние и сега внасяме електроенергия. Това заяви пред БНТ Мартин Владимиров, енергиен експерт.
В момента купуваме ток от въглищните централи, защото те работят заради субсидии, които можем да плащаме до 2025 г. Политиците за пореден път лъжат миньорите - те няма как да са конкурентни на пазара, изтъкна Владимиров, цитиран от news.bg. Според него централите ще фалират през 2030 г.
Той се обяви за инвестиции в ПАВЕЦ "Чаира". В момента рискуваме да загубим 6 милиарда евро, предупреди Владимиров. Тези средства могат да бъдат инвестирани в енергийна ефективност и др. Зависимостта на Европа от газ от Русия и спирането на доставките са причина за високата цената.
Справедливият преход е социален въпрос, каза Владимиров. Има решения, допълни той. Нови 2 блока в АЕЦ "Козлодуй" не са ни необходими, смята експертът. Те са скъпа инвестиция, по думите му.
Съхранението на енергия от ВЕИ е скъпо, посочи икономистът Георги Вулджев. И в момента сме в свръхпроизводство на ток от ВЕИ. Не можем в следващите години да закрием ТЕЦ-ове. Добре е в Европа поне за известно време да се запазят въглищните централи като резерва, по думите му.
2/3 от производството на турбини на ВЕИ зависи от Китай, стана ясно от коментара му. Неизбежно трябва да запазим Маришкия басейн поне до 2038 г., е мнението му. Всичко имало място в енергийния микс. Все още не сме на етап, в който да нямаме нужда от атомна енергетика, подчерта той. Да не разчитаме, че в близки години ще се появи някаква иновация, която ще ни реши проблемите, настоя още Вулджев.
Водещи
-
Ива Митева: Очаквах Слави Трифонов да напусне коалицията още вчера
Бившият председател на парламента не разбира поведението на ИТН и критикува грешките на...
16.10 | 12:43
-
Eдин българин е потребявал средно през 2024 г. 76 кг зеленчуци и 58 кг месо
По този повод Националният статистически институт представя обобщени данни за хранителните...
16.10 | 12:30
-
Пожарът в промишлената зона на Перник е почти овладян
Причините за инцидента все още се изясняват, като на този етап няма данни за умишлен палеж.
16.10 | 12:00
Най-четени
-
Президентът до НСО: Ще пътувам с личния си автомобил
Публикуваме писмото на държавния глава без редакции
16.10 | 09:30
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45