Менда Стоянова: Искров носи морална отговорност за случилото се с КТБ 18.11 | 08:55
Заемът, който страната ще тегли, не е огромен, а необходим, уточни тя

Управителят на БНБ Иван Искров носи морална отговорност за случилото се с КТБ. Затова той и целият Управителен съвет на Централната банка трябва да подадат оставките си. Това заяви в ефира на bTV Менда Стоянова от ГЕРБ. По думите ѝ България поддържа вече 15 години валутен борд и не бива Иван Искров да позволява опетняването на имиджа на БНБ.
Стоянова коментира актуализацията на бюджета, която предстои днес да бъде разгледана на първо четене от Народното събрание. Според нея заложеният заем в размер на 4,5 млрд. лв. не е огромен, а необходим. Тя разясни, че 1,5 млрд. лв. ще отидат за покриване на допълнителния дефицит по бюджета, 1 млрд. лв. ще бъдат използвани за рефинансиране на заема, с който се оказа ликвидна подкрепа на Първа инвестиционна банка, а с 2 млрд. лв. ще бъде запълнен недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете, за да могат да бъдат изплатени депозитите в КТБ.
Менда Стоянова обвини кабинета на Пламен Орешарски за неизпълнението на приходите, което сега води до нарастване на бюджетния дефицит и необходимостта да се тегли заем. Тя обясни още, че тъй като сумата е доста голяма, новият дълг ще бъде диверсифициран – част от него ще бъде вътрешен дълг, а останалата част – външен заем.
Според Корнелия Нинова от БСП много по-добър вариант за попълване на недостига във Фонда за гарантиране на влоговете е това да стане с пари на управление "Банково" в БНБ, където има 4 млрд. лв. По думите ѝ парламентарната група на левицата не е съгласна с актуализацията именно поради заложения заем. Нинова отрече кабинетът Орешарски да има вина за неизпълнението на приходите, като заяви, че те традиционно са по-високи през втората половина на годината.
"Ние заложихме оптимистична приходна част с амбиция да я изпълним", заяви Нинова.
Водещи
-
Тръмп: Голям напредък по отношение на Русия
Президентът на САЩ засега не предоставя допълнителни подробности
17.08 | 18:00
-
СГП: Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата
Адвокатът му съобщи, чеи ма фрактури на гръбначния стълб, на прешлените и на ръката
17.08 | 17:40
-
Пожар край аквапарка в Несебър
С огнената стихия се борят пожарни екипи от Несебър, Бургас и Поморие
17.08 | 17:20
-
Няколко евролидери ще присъстват на срещата Тръмп-Зеленски във Вашингтон утре
В разговорите ще се влючат Урсула фон дер Лайен, Фридрих Мерц, Еманюел Макрон и Александър...
17.08 | 17:00
Най-четени
-
Черно море бушува твърде дълго, вълните погълнаха вече 20 души
Август месец е опасен заради коварните подводни течения и високи вълни, които се превръщат в...
17.08 | 10:00
-
COVID-19 "надигна глава" и у нас
Три държави в Европа отбелязват повишение на случаите на чикунгуня след китайската епидемия
17.08 | 14:00
-
Жена осъди Община Лесичово, защото не се грижи за бездомните кучета
Трябва да ѝ бъдат изплатени 5 000 лв.
17.08 | 14:30