НЕК с 2,353 млрд. лв. дългове 20.01 | 10:32
Основната причина са високите цени на зелената енергия

2,353 млрд. лв. стигнаха дълговете на НЕК към края на октомври. Това става ясно от доклад на икономическия министър Драгомир Стойнев за състоянието на енергетиката у нас, внесен в Народното събрание.
Сред основните причини за дълговете на НЕК са високите цени, на които компанията е длъжна да изкупува произведената енергия от ВЕИ, намаленото вътрешно потребление на електроенергия, високите такси за пренос и рязкото спадане на износа.
В сумата влизат заеми към български и чуждестранни банки на обща стойност 545 млн. лв. и плащания към производители на електроенергия за 805 млн. лв., информира в. "Преса". Докато дълговете към банките намаляват, борчовете на НЕК към компанията майка - Българския енергиен холдинг (БЕХ), са се увеличили около два и половина пъти за по-малко от година - от 425 млн. лв. на 1,003 млрд. лв.
Водещи
-
Парламентът ще гласува тази седмица на първо четене промените в Закона за защита на конкуренцията
Редовният парламентарен контрол е в петък.
01.10 | 09:45
-
Онлайн тест по математика за шестокласниците в петък
От МОН припомнят, че през миналата година беше осъществено подобно онлайн тестване при...
01.10 | 09:30
Най-четени
-
Октомври започва с облаци и дъждовна вечер
Максималните температури ще бъдат от 15°-16° в Западна България до 23° в югоизточните райони...
01.10 | 08:04
-
Онлайн тест по математика за шестокласниците в петък
От МОН припомнят, че през миналата година беше осъществено подобно онлайн тестване при...
01.10 | 09:30