Над 100 млн. евро от Китай в развитието на родния бизнес през ББР 05.07 | 14:50
Инициативата „Един пояс, един път“ вече има съществен принос задинамиката във връзките ни, казва Караниколов

Кредитни споразумения за над 100 млн. евро са договорени от Българската банка за развитие с китайски финансови институции за развитие за българския бизнес през 2017 г. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който участва в Първата среща на междубанковата асоциация на Китай и страните от Централна и Източна Европа във формата 16+1, организирана от ББР в София. На форума участие взеха председателят на УС на Китайската банка за развитие г-н Хуайбан Ху и представители на 14-те банки за развитие и търговски банки, членуващи в Асоциацията.
Караниколов посочи, че за осъществяването на успешни инфраструктурни и бизнес проекти основно значение има достъпът до финансиране и даде пример, че през 2017 година ББР е сключила с Китайската банка за развитие кредитно споразумение за подкрепа на съвместни инвестиционни проекти на стойност 80 млн. евро, като финансирането е допринесло за развитие на важни за икономиката на България проекти в областта на транспорта, възобновяемите източници, строителство, промишленост, земеделие и други сектори. "През 2017 година с ББР бе сключено и Споразумение за финансово сътрудничество за кредитна линия за 50 млн. евро от Ексим - Банката на Китай за финансиране на българския бизнес", допълни икономическият министър. По думите му в процес на преговори е осигуряване на още едно кредитно споразумение с Индустриалната и търговска банка на Китай – за втори път след това, което бе сключено през 2016 г.
Министърът на икономиката изтъкна, че създаването на Междубанковата асоциация между Китай и страните от Централна и Източна Европа през миналата година в Будапеща се е превърнало в едно ново измерение, което ще придаде по-голяма конкретика на политическите разговори, подпомагайки развитието на цялостната инфраструктура и реализацията на двустранни и многостранни проекти.
"Форматът 16+1 от инициативата "Един пояс, един път" вече има съществен принос за новата динамика в икономическите връзки, както и за засиления интерес на китайски компании към тази част на континента, подчерта Караниколов и допълни че България отдава важно значение на инициативата "Един пояс, един път", като платформа за нови възможности в посока засилване на инвестиционното и търговското сътрудничество.
На Форума ще бъдат подписани Програма за сътрудничество за периода 2018-2020 г. и Споразумение за сътрудничество за изграждане на капацитет и споделяне на опит. Това са първите официални документи на Асоциацията след учредяването й през ноември миналата година в Будапеща.
Водещи
-
ГЕРБ вече не дърпа нишките на партийната система и Пеевски го знае
"Борисов няма политическата възможност да разтури този съюз, дори да иска. Това правителство...
20.09 | 14:30
-
Доклад: Над 90% от убитите в Газа са цивилни
ООН вече говори за геноцид, Израел отхвърля обвиненията
20.09 | 14:00
Най-четени
-
ЕК одобри 19-ия санкционен пакет срещу Русия
Предстои страните членки да обсъдят новите мерки, които трябва да бъдат приети единодушно
20.09 | 09:59
-
Последни летни дни: Слънчев и топъл дълъг уикенд
Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°, в София - около 26°
20.09 | 09:00
-
Откриха тялото на мъж в Белащица с порезни рани
Задържан е психично болният съсед на жертвата
20.09 | 10:20
-
МВФ препоръча вдигане на осигуровките и смяна на плоския данък
Препоръчва се също така въвеждане на мултифондовете и премахване на максималния осигурителен...
20.09 | 11:00