Наказаха бананов картел с глоба от 8,9 млн. евро 12.10 | 15:56
За близо година компаниите Chiquita и Pacific Fruit са съгласували цените си за Южна Европа
Европейската комисия (ЕК) наложи наказание на Pacific Fruit на стойност 8,9 млн. евро заради картел на пазара за банани в Южна Европа. От Комисията уточнавят, че две компании - Chiquita и Pacific Fruit са съгласували цените си в периода юли 2004 година до април 2005 година.
Chiquita избягва наказанието, защото всъщност тя е докладвала на властите за наличението картела, допълват от Комисията.
От споразумението са пострадали потребителите в Италия, Гърция и Португалия. И това не е първият път, когато картелно споразумение изкривява пазара на банани в ЕС. През 2008 година властите разкриха подобни договорки между производителите, но тогава бяха засегнати северните страни на континента.
Chiquita и Pacific Fruit са водещите вносители на банани в ЕС. Споразумението между тях е целяло съгласуване на продажби и обмен на информация за цените. В периода на картелното споразумение продажбите на банани в Португалия, Италия и Гърция се изчисляват на около 525 млн. евро.
Водещи
-
„Виена Шьонбрун Оркестра“ с трети концерт в София
Австрийските музиканти пристигат с нов празничен репертоар и специална програма, вдъхновена от...
20.11 | 19:15
Най-четени
-
ГЕРБ предлага коледните добавки за пенсионерите, които са под прага на бедност, да бъдат 120 лв
. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
20.11 | 10:45
-
Служители в администрациите протестират в цялата страна, настояват за ръст на заплатите с 20%
Ирина Ангелова допълва, че ниските доходи ги принуждават постоянно да се лишават и да търсят...
20.11 | 11:45
-
Рецепционисти вече получават до 3000 лева, а хотелските мениджъри – до 120 000 евро годишно
Особено внимание той отделя на нарастващите заплати в бранша, които според него стоят в...
20.11 | 12:45
-
Колко дълго издържат яйцата в хладилника?
По-специално експертът по храните Закари Картрайт обясни колко дълго всъщност издържат яйцата...
20.11 | 11:59