Нова 50-олевка с по-добра защита от 1 ноември 18.10 | 14:38
Паралелно остават в обръщение остават и настоящите две банкноти от този номинал

Българската народна банка пуска в обращение втората банкнота от новата серия банкноти, която е с номинална стойност 50 лева и емисия 2019 г. Банкнотата ще бъде в обращение от 1 ноември 2019 г. като законно платежно средство.
Общият дизайн и основните елементи на банкнотите от новата серия се запазват без съществени изменения спрямо банкнотите, които са в обращение. Промените са свързани с въвеждането на нови защитни елементи, които в банкнотата с номинална стойност 50 лева, емисия 2019 г., са:
Допълнителен знак за незрящи граждани – състои се от четири дебели и седем тънки линии, разположени под ъгъл на двете къси страни на банкнотата.
Холограмна лента с оптични ефекти – редуващи се при промяна на ъгъла на наблюдение изображения на птица и Икар; цветен холограмен портрет на Пенчо Славейков; книга, променяща цвета си от златисто към зелено при промяна на ъгъла на наблюдение; динамичен ефект "пламък" с промяна на цвета от златисто към зелено при промяна на ъгъла на наблюдение и обемно триизмерно изображение на числото 50.
Мастило с оптичен ефект – числото 50 е отпечатано с променящо цвета си мастило с динамичен ефект "пламък", което при промяна на ъгъла на наблюдение се променя от златисто към зелено.
Осигурителна нишка – вградена в хартията и частично излизаща от обратната страна със светъл повтарящ се текст "БНБ 50" и с динамичен ефект "пламък", променяща цвета си от златисто към зелено. Изображението на повтарящия се текст "БНБ 50" се чете от лицевата страна при поставяне на банкнотата срещу източник на светлина.
Воден знак с висока резолюция – наблюдава се при поставяне на банкнотата срещу източник на светлина. Състои се от полутоново изображение с висока резолюция на портрета на Пенчо Славейков. Изображенията се наблюдават и от обратната страна на банкнотата.
Банкнотите с номинална стойност 50 лева, емисия 1999 г. и емисия 2006 г., продължават да бъдат в обращение заедно с банкнотите с номинална стойност 50 лева, емисия 2019 г.
Водещи
-
Освободиха изпълнителния директор на Българския спортен тотализатор
Министър Пешев е изискал отчет от ДП БСТ за изясняване на обстоятелствата около провеждането...
24.03 | 20:26
-
Путин е направил на президента на САЩ Доналд Тръмп "изключително личен подарък"
Говорителят на Кремъл заяви, че и в Русия, и в Съединените щати има желание и готовност да се...
24.03 | 16:40
-
Делян Пеевски: НАП да остави обикновените хора и да се заеме с олигарсите
Опасения за Еврозоната
24.03 | 14:59
Най-четени
-
Министерството на спорта уволнява цялото ръководство на Тотото
Министър Пешев се вслуша в призива на Пеевски
24.03 | 10:15
-
Какво означава празникът Благовещение
Благовещение е един от най-важните, дванадесет велики празника за християните
24.03 | 11:45
-
Сериозен гаф беляза тегленето на тото 5 от 35 в неделя вечер
Въпреки че числата трябваше да бъдат от 1 до 35, в първото теглене бе изтеглено числото 41.
24.03 | 09:15
-
НОИ: Средната пенсия достигна 833 лева
През изминалата година са отпуснати близо 110 хиляди нови пенсии, като от тях 50 хиляди са...
24.03 | 13:45