Пазарите не изпадат в паника заради кредитните агенции 18.01 | 18:49

Борсите действат по-бързо от която и да е агенция, сочи анализ на Bloomberg

От Ивайло Ачев

Пазарите не се съобразяват с решенията на Standard & Poor's – това показват последните действия на инвеститорите на световните борси, пише в свой анализ агенция Bloomberg.

По-малко от седмица след като S&P оряза рейтинга на девет държави от еврозоната, доходността по десетгодишните френски облигации не се е променила особено и остава 3,08%. Всъщност тя намаля след като Париж успя да реализира успешен аукцион на стойност 8,59 млрд. евро през тази седмица. Испания пък продаде ценни книжа с доходност, наполовина по-ниска, отколкото преди месец.

Държанието на пазарите беше същото и през август миналата година, когато S&P свали кредитния рейтинг на САЩ. Тогава доходността по американските десетгодишни облигации падна до рекордно ниското ниво от 1,6714%.

"Докато рейтинговите агенции си свършат работата и успеят да се справят с цялата бумащина, пазарът вече е дал своята оценка. Той е най-добрият и най-бързият лакмус за състоянието на всеки субект, който се намира в неговия обсег", коментира Карл Вайнберг, главен икономист и основател на High Frequency Economics.

Според данни на Bank of America и Merrill Lynch в момента "застраховката" на френския дълг е по-голяма, отколкото на дълга на ЮАР или Филипините. Но тенденцията не е към влошаване, смятат някои анализатори.

"Реалността е, че ситуацията в Европа се подобрява. И няма как да е иначе след като ЕЦБ стана много активна, откакто Марио Драги встъпи в длъжност", коментира Стивън Бел, бивш служител на британското финансово министерство и главен икономист на хедж фонда GLC.

На дневен ред обаче стои и влиянието на американските рейтингови агенции – Standard & Poor's, Moody's и Fitch. Германският министър на външните работи Гуидо Вестервеле вече открито заговори за създаване на европейска рейтингова агенция, която да оказва съпротива на американските организации. Президентът на ЕЦБ Марио Драги пък каза, че "е редно да се научим сами да оценяваме способността на някой да си плаща дълговете".

Водещи

Най-четени