Политическите партии не могат да се разберат за актуализацията на бюджета 18.11 | 16:40

ДПС и Атака оттеглиха подкрепата си от законопроекта

От iNews.bg

По време на обсъжданията в Народното събрание някои политически партии отдръпнаха подкрепата си за проектозакона за актуализация на държавния бюджет. Лидерът на ДПС Лютви Местан посочи, че към тази стъпка трябва да се пристъпи, но партията няма да застане зад предлагания проект. Заедно с това депутатът Десислав Чуколов обяви, че Атака също няма да застане зад актуализацията.

"Днес ДПС признава и отчита необходимостта от актуализация на бюджета, но ще се въздражи от подкрепа на предложения закон", коментира той. "Ние от ДПС поехме своята политическа отговорност за актуализацията на бюджета. Признахме, че има дисбаланс между приходи и разходи. Служебният кабинет съобрази ли разходите си с тази тенденция? Изразходи 300 милиона лева над планираните. Чия е отговорността? Настояваме за ясна политическа отговорност", допълни Местан.

Лидерът на ДПС обясни, че партията им ще се въздържи от подкрепа с мотивите, че липсва отговорността на служебния кабинет по отношение на дефицита и разходите, които е направил той.

"Когато с един акт страната ни ще влезе в режим на свръхдефицит, дължим на гражданите истината за първопричините за случая с Корпоративна търговска банка (КТБ). Не може да се имитира дълг от 3 млрд. лева без да сме казали на българските граждани защо, без да поемем политическа отговорност", допълни още Местан.

По неговите думи темата за свръхдефицита е обвързана с казуса КТБ. Според него именно заради това е необходимо да се търси политическа и наказателна отговорност по отношение на банката.

"Именно защото е засегнат значим публичен интерес, нека не заблуждаваме българското общество. Гарантираните влогове в КТБ ще се изплащат с данъците на всички български граждани. Това ще се случи, защото трябва да се случи. Такъв е законът", посочва Местан.

От своя страна от БСП са на мнение, че проектът за актуализация на бюджета не отразява основните проблеми в страната. "Този бюджет продължава да прикрива системни проблеми, вместо да поиска те да бъдат решени от всички които са ги създали, независимо в какви периоди и с какви мотиви", коментира зам.-председателят на Народното събрание Янаки Стоилов.

Трябва да се говори за проблем не в една българска банка, а за част от банковата система и надзора върху нея. Подчертавам надзора, защото често не се обръща внимание колко независима е Централната банка, а когато възникнат проблеми, разбира се , че не ги решава тя, но по-лошото е,че не ги и плаща тя. Това трябва да бъде направено от други институции”, допълни Стоилов.

От своя страна от Реформаторския блок поискаха гаранция за ограничаването на дефицита през 2015 г. "Ключовият въпрос за РБ е догодина държавният дефицит да бъде поставен под контрол т.е. свръх дефицитът от тази година да бъде инцидент и процедурата, което вероятно ще започне ЕК да бъде преустановена на база на това ,че догодина дефицитът в бюджета ще бъде под 3%", каза Мартин Димитров.

Той допълни, че реформаторите подкрепят актуализацията на бюджета в случай, че се елиминира вероятността за увеличаване на данъчната тежест през 2015 г. Димитров посочва, че това е и условието за икономически растеж.

По отношение на харчовете на служебното правителство финансовият министър Владислав Горанов посочи, че за първото полугодие на 2014 г. са изхарчени с близо милиард повече разходи от същия период на 2013 г. Той коментира, че нито предишното правителство, нито служебния кабинет имат вина за бедствията от лятото на 2014 г., които акумулираха допълнителни разходи за държавата. 

Водещи

Най-четени