Попълват бюджета на Фонда за гарантиране на влоговете с до 1,700 млн. лв. 30.10 | 20:35
Дефицитът неизбежно ще нарасне до 4% до края на 2014 г., смятат депутати

Бюджетът на Фонда за гарантиране на вземанията ще бъде попълнен със сума между 700 млн. лв. и 1,700 млрд. лв. Това стана ясно след обсъждането на актуализацията на бюджета и казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ) в рамките на временната бюджетна комисия към парламента.
Заедно с това депутатите стигнаха до заключението, че нарастването на дефицита до 4% от Брутния вътрешен продукт (БВП) до края на 2014 г. е неизбежно. По думите на председателят на временната комисия Менда Стоянова ще се наложи тегленето на допълнителен дълг в размер на 4 млрд. лв.
Позицията на народните представители от днешните разговори в рамките на бюджетната комисия силно се доближават до предлаганите промени във варианта за актуализация на държавния бюджет на служебното правителство. В него се посочва, че дефицитът на касова основа в държавния бюджет ще достигне 4%. Това са малко над 3 млрд. лева недостиг, които се очаква да има страната ни в края на годината. В проекта от края на септември се предвижда и поемане на нов държавен дълг от 4,5 млрд. лева.
Междувременно шефът на Фонда за гарантиране на влоговете Росен Николов коментира, че в последните месеци излезе информация, че Фондът за гарантиране на влогове няма достатъчно средства и е източен. "Той не е източен, а разполага с 2,111 млрд. лв.", обяви той. Причината за предлаганото отпускане на допълнителни средства на фонда е, че ведомството не разполага с достатъчно средства за изплащане на всички гарантирани влогове в КТБ.
Водещи
-
Близо 40% от отличниците у нас избират да учат в Софийския университет
Тази година в Софийския университет се обучават 19 514 студенти и 1188 докторанти в общо 29...
01.10 | 16:45
-
Кога ще бъде пуснат автобус 220, който ще свързва източните и южните квартали на София?
По думите му, въпреки че линията бе гласувана единодушно в Общинския съвет, през 2024 година,...
01.10 | 16:30
-
Майчинските през втората година за отглеждане на дете да се повишат от 780 лв. на 1100 лв.
По повод Международния ден на възрастните хора Гуцанов подчерта, че грижата за тази група...
01.10 | 16:15
-
Пловдив е на път да се сдобие с първата в страната многофункционална площадка за планинско колоездене
Спортното съоръжение ще бъде разположено в общински терен от над 180 декара, предназначен за...
01.10 | 16:00
Най-четени
-
Борисов: Има две теми с които правителството трябва да се справи - цените и водите
Попитан дали познава Таки, Борисов заяви, че никога не го е виждал
01.10 | 11:30
-
Желязков: Работим за увеличаване на добавката към пенсията на починал съпруг
Премиерът добавя, че днес отдаваме почит на хората, които със своя труд и мъдрост градиха...
01.10 | 10:45
-
Пеевски: С Борисов обсъдихме закриването на ДАИ
Той коментира и опасенията на опозицията за дупка в бюджета
01.10 | 11:15
-
Изнасят чували с тела в хаоса на Филипините
Болниците са препълнени, а спасителите работят без почивка
01.10 | 13:00