Порожанов: Очакваме най-добрата житна реколта от десетилетие 06.07 | 16:04

Хлябът обаче няма изгледи да поевтинява

От iNews.bg

Очаква ни изключително добра реколта от пшеница у нас, но не и поевтиняване на хляба, стана ясно след заседание на Консултативния съвет по зърното. Падналите дъждове и градушки няма да окажат влияние върху хлебния и зърнения баланс на страната, обясни министърът на земеделието Румен Порожанов, цитиран от Дарик.

Добрата реколта обаче няма да свали цената на хляба, смятат от бранша. Проблем за бизнеса остава сивия сектор. Според производетелителите 50% от хляба на пазара е от мними фирми и с неплатени данъци.

По предварителни данни се очаква производството от реколта 2017 г. да бъде около 5,2 млн. тона за пшеницата и 600 хил. тона за ечемика, но при тази прогноза не са отчетени пораженията от градушките през последната седмица. Към момента засетите площи с пшеница са малко над 11 млн. декара, а с ечемик - 1,301 млн. декара.

Прогнозираният среден добив за пшеница е 476 кг/дка, при ечемика е 446 кг/дка, като тези стойности са по-високи с 6% при пшеницата и 7% при ечемика в сравнение с миналата година. Площите с маслодайна рапица са над 1,8 млн. дка, с царевица – 4,1 млн. дка, а със слънчоглед – 8,13 млн. дка. Преминалите технически преглед зърнокомбайни, които участват в жътвата до момента, са 6830. Техниката е в добро състояние, бе отчетено на заседанието.

"Първите резултати от жътвената кампания са изключително добри, така че се надявам на добра реколта. Първите проби, които са взети, показват, че реколтата ще бъде с добро качество. Да се надяваме, че ако няма други природни бедствия, до две седмици ще приключи жътвената кампания", отчете председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов.

Агроминистърът пое ангажимент да се изготви бърз анализ на пораженията от падналите през последната седмица градушки.

"Министерството реагира своевременно. След като се получиха тези градушки в определени райони, комисиите към областните земеделски служби започнаха да работят още на другия ден, така че всеки земеделец с пропаднали площи да бъде посетен, да се изготви протокол и да може да се кандидатства за компенсиране", каза министърът.

"Разходите за производителите нарастват", посочи председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева.

"Не забравяйте, че още с драстичното покачване на цената на газа, което се случи въпреки протестите и дебатите, себестойността на българския хляб се покачи и то с двуцифрено число проценти. Но сивият сектор продава под себестойност и така идва неравноспоставеност и неясно положение на хлебопроизводителите, които в същото време оперират на единния европейски пазар", каза Кукушева.


Цените на житото са по-високи и на световните борси. Тази година те започват с около 10 долара повече на тон пшеница от миналата година, обясниха от  Софийската стокова борса. 

Водещи

Най-четени