Преговорите с руснаците за „Белене” започнаха 24.06 | 07:35
НЕК и „Атомстройекспорт” ще си разменят визити, разбраха се по телефона Теменужка Петкова и Александър Нова
Преговорите между българи и руснаци какво да се прави с готовото оборудване за АЕЦ "Белене” реално започнаха. Снощи министърът на енергетиката Теменужка Петкова проведе телефонен разговор с министъра на енергетиката на Руската федерация Александър Новак. Основна тема бе решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и "Атомстройекспорт” във връзка с проекта за Втора атомна. По думите на Петкова решението на арбитражния съд от 15-ти юни тази година се възприема от българската страна като обективно. Двете страни се съгласиха, че компаниите, които имат отношение по казуса, а именно НЕК и "Атомстройекспорт” следва в рамките на конструктивни преговори да търсят взаимоизгодно за двете страни решение. Министрите Петкова и Новак потвърдиха, че експерти от двете компании ще осъществят визити в България и Русия, при които да се запознаят на място с изработеното за АЕЦ "Белене" оборудване.
Препотвърдено бе желанието на двете страни да продължат съвместния диалог в областта на енергетиката. Отбелязано бе доброто сътрудничество между български и руски компании в сферата на доставките и транзита на енергийни ресурси.
По отношение на проекта на българското правителство за изграждане на газоразпределителен център "Балкан" у нас, Петкова информира руския си колега за продължаващите разговори в рамките на работната група между българската страна и Европейската комисия. По думите й в момента се идентифицират възможните маршрути и трасета, които са част от концепцията, както и потенциалните източници на природен газ, които да захранват хъба. "Като един от потенциалните източници, разглеждаме руския природен газ", подчерта тя.
Водещи
-
България плаче за Димитър Пенев
Спортният свят с трогателни думи за сбогом към Стратега
03.01 | 18:00
-
Димитър Манолов: Удължителният бюджет по-скоро ме тревожи, отколкото да ме радва
По думите му нова редовна план-сметка е малко вероятен преди средата на годината
03.01 | 17:40
-
Мадуро и жена му са на борда на „Иво Джима“
Пътуват за САЩ, където ще бъдат съдени за наркотероризъм
03.01 | 17:21
Най-четени
-
Кола на заден ход блъсна и уби пешеходец
Трагедията се е разиграла в еленското село Руховци
03.01 | 12:40
-
Кой беше Димитър Пенев?
Стратега от Мировяне радваше родните футболни фенове десетилетия наред
03.01 | 14:00
-
Бойко Борисов: Самонадеяност свали правителството, а не протестите ВИДЕО
Лидерът на ГЕРБ даде едно от редките си индивидуални интервюта за подкаста на Явор Дачков
03.01 | 12:00