Приеха тригодишен план по изпълнение на програмата "България 2020" 09.04 | 15:54
Към 2020 г. БВП може да се увеличи с 4,8%, ако планът бъде реализиран
Тригодишен план за действие за изпълнението на Националната програма за развитие "България 2020” бе приет от правителството.
Основната му цел е да допринесе за постигането на трите стратегически цели на "България 2020” – повишаване на жизнения стандарт чрез конкурентоспособно образование и обучение, създаване на условия за качествена заетост и социално включване и гарантиране на достъпно и качествено здравеопазване.
За постигането на тези цели до 2016 г. се предвижда да бъдат изпълнявани мерки, разпределени в осем приоритетни области.
Предварителната оценка на въздействието от изпълнението на планираните мерки показва, че ще бъдат реализирани значителни дългосрочни ефекти.
Към 2020 г. БВП може да се увеличи с 4,8%, ако планът за действие бъде реализиран с посочените като вече осигурени средства и с 9,4%, ако мерките бъдат напълно реализирани.
Положителни ефекти ще се наблюдават по отношение на състоянието на пътната и железопътната мрежа на страната, енергийната сигурност и подобряването на инфраструктурата на градовете в страната.
Симулациите показват и съществен дългосрочен ефект по отношение на конкурентоспособността на икономиката. През 2020 г. износът на страната би нараснал съответно с 10,4% и 18,4%.
Представена е и оценка на макроикономическото въздействие на предвидените мерки, като е използван моделът СИБИЛА (Simulation model of Bulgaria's Investment in Long-term Advance).
Водещи
-
"Гостите не искат да си тръгват" и "В бензина има захар": Из глупостите до 112 в Шумен
Често се получават обаждания от хора с молба на различни адреси да се пратят полицаи „ за...
08.01 | 11:45
-
Нова вълна на „народно творчество“ заля социалните мрежи в първите дни след приемането на България в Еврозоната
Капанът за потребителя
08.01 | 11:30
-
Зимата се завърна с пълна сила – усложнена обстановка по пътищата в страната ОБЗОР
Какво е състоянието на пътищата в страната и има ли затруднения в движението?
08.01 | 11:15
-
261 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища
Агенция „Пътна инфраструктура” апелира шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни...
08.01 | 10:45
Най-четени
-
НИМХ: Рязко застудяване и сняг обхващат цялата страна
НИМХ пусна пълната прогноза до края на седмицата и началото на новата
08.01 | 08:57
-
АПИ: Тръгвайте на път готови за зимни условия, дъждът ще преминава в сняг
Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще...
08.01 | 08:45
-
През 2026 г. ще открият 2855 нови места в яслите и детските градини в София
През 2027 г. се предвиждат още близо 1500 нови места
08.01 | 09:15