Природният газ поевтинява с 3,3% през януари 2026 г. 30.12 | 14:40
КЕВР утвърди цената
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за януари 2026 г. от 60,92 лева за мегаватчас (MWh), или 31,15 евро/MWh. В тази цена не са включени таксите за достъп и пренос, акцизът и ДДС. На това ниво държавната компания "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители, топлофикациите и лицензирани производители на топлинна енергия.
Новата цена е с 3,3% по-ниска спрямо декември 2025 г., когато газът се търгуваше за 32,22 евро/MWh. Сравнението с предходни години показва още по-осезаем спад - с 25% по-ниска спрямо януари 2025 г. и с 21,5% по-ниска спрямо януари 2024 г. Това е поредно намаление на цената на синьото гориво, което през декември поевтиня с 4,3%.
КЕВР е определила цената след подробен анализ на актуалните данни, предоставени от "Булгаргаз". В т.нар. ценови микс са включени няколко източника на газ, което допринася за по-благоприятната крайна цена. Основна роля има договореният азерски природен газ, доставян по интерконектора България - Гърция (IGB) по дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват значителна част от потреблението в страната.
Освен това "Булгаргаз" е осигурил и втечнен природен газ (LNG) чрез търгове с изискване за минимална доставна цена и гъвкави условия за плащане. В цената е включено и количество газ от подземното газохранилище "Чирен", което се използва както за балансиране на системата, така и за сигурност на доставките.
Утвърдената цена включва няколко компонента: стойността на газа на входа на газопреносната мрежа, разходите за обществена доставка и разходите за съхранение на газ в "Чирен", свързани с плана за действие при извънредни ситуации.
С осигурените количества "Булгаргаз" покрива напълно ангажиментите си за януари - към крайните снабдители, топлофикационните дружества и индустриалните клиенти. От КЕВР посочват, че доставките за целия зимен сезон вече са договорени и ако няма рязко повишение на търсенето в региона, цената на природния газ може да се задържи около сегашните нива. Това би означавало по-голяма ценова стабилност за българските потребители през зимните месеци.
Водещи
-
Слави Василев: Скокът на Радев променя коренно политическата картина в България
Анализаторът предпочeте да не коментира кои политически формации ще бъдат най-недоволни от...
20.01 | 21:00
-
Цветан Цветанов: Радев ще привлече избиратели от всички партии
Най-големият грях на Борисов е, че предаде ГЕРБ, заяви бившият втори в партията
20.01 | 20:45
-
Антон Кутев: Безспорно Радев ще участва в изборите под някаква форма
Кои ще са личностите в партийните редици е въпрос, който все още има много неизвестни
20.01 | 20:15
Най-четени
-
НСО обяви старта на нова процедура за назначаване на 20 служители на длъжност „младши сътрудник – охранител“
Кандидатите могат да подават документи от днес, 20 януари, до 9 март 2026 година включително.
20.01 | 11:00
-
Западните медии за Радев: Започва битката за бъдещето на България
Подалият оставка президент обединявава достойните, вдъхновените и непоколебимите
20.01 | 15:00
-
Асен Василев пита Радев троянски кон на Кремъл ли е?
Бившият финансов министър иска ясни отговори от президента и за геополитиката, и за машините,...
20.01 | 16:00
-
Първан Симеонов: Между ПП-ДБ и Президентството има вежлив тон, това ми се струва следващото възможно мнозинство
По думите му от година насам между ПП-ДБ и Президентството има вежлив тон.
20.01 | 09:30