Продават "ИПК Родина" АД на публичен търг 25.06 | 11:51
Началната тръжна цена е 20 000 000 лева (без вкл. ДДС), а стъпката на наддаване – 1 000 000 лева (без вкл. ДДС).
Продажба на имот – частна държавна собственост, новострояща се сграда "Редакционен корпус” на бул. "Цариградско шосе 113” се открива от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Публичният търг ще е с явно наддаване, като началната тръжна цена е 20 000 000 лева (без вкл. ДДС), а стъпката на наддаване – 1 000 000 лева (без вкл. ДДС). Депозитът за участие е в размер на 2 000 000 лева (без вкл. ДДС). Цената на тръжната документация е 5000 лева (с вкл. ДДС).
От Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) поясниха, че само една фирма е закупила необходимата документация - това е "ИПК Родина" АД. Тя е собственост на "Обединени български вестници" АД, където основен акционер е собственикът на няколко медии Ирена Кръстева.
Купувачът ще трябва в срок от една година да довърши сградата или да я разруши и да разчисти имота.
Econ.bg припомня, че това е втори опит за продажба на имота. В края на управлението на Тройната коалиция беше решено, че Министерството на финансите и ИПК "Родина” да създадат акционерно дружество с равни дялове в него. То трябваше да построи нова сграда за НАП на мястото на старата.
Впоследствие МС одобри решението, което беше оспорено от депутата от НДСВ Минчо Спасов и финансовия експерт Владимир Каролев. На нарочна пресконференция двамата коментираха, че в сделката между ИПК "Родина” и Министерството на финансите (МФ) има няколко съмнителни момента и на тяхна база е обжалвано правителственото решение. Сред тях са допуснатите процедурни нарушения и нереалната оценка на имотите, които не са били преобразувани от публична държавна в частна държавна собственост.
До строеж на нова сграда обаче не се стигна. Това стана, след като правителството на ГЕРБ реши четирите имота в центъра на столицата, които се управляват от Националната агенция за приходите (НАП), да станат отново публична държавна собственост. Те бяха вкарани като апортна вноска в акционерното дружество, което държавата и ИПК "Родина" планираха да създадат.
В началото на 2009 г. от НАП прекратиха търга за обновяване на съществуващата сграда, тъй като фирмите, участвали в него, поискаха твърде високи цени - най-ниската ценова оферта е била с 22 млн. евро повече от предвидения бюджет за ремонт на сградата. Тя е била на "Главболгарстрой" (52 млн. евро).
Водещи
-
Замесиха и Папи Ханс в измама
Появиха се редица фалшиви профили в социалните мрежи, които имитират изпълнителя на „Кекс“ и...
05.02 | 14:00
-
Украинката Ксения Плачкова първо заклала сина си, докато спял
Това стана ясно по време на заседанието на Софийския окръжен съд, на което бе гледана мярката...
05.02 | 13:50
-
Паника във Ватикана: Папата легна тежко болен
88-годишният Франциск претърпя няколко инцидента за два месеца
05.02 | 13:40
-
Гроздан Караджов с тревожни данни за парите по ПВУ
05.02 | 13:30
Най-четени
-
Желязков: До десет дни ще бъдат представени параметрите на Бюджет 2025
Ще внесем бюджет, който бих нарекъл бюджет на стабилизирането на публичните финанси, за който...
05.02 | 10:15
-
Кои са най-търсените професии през 2025 година?
Експертът подчерта съществената разлика във възнагражденията между различните образователни...
05.02 | 10:45
-
Борисов: Стратегическата цел на България е да влезе в еврозоната, ползите са огромни
Дори има решение на парламента обменният курс на лева към еврото да бъде 1,95583 - невъзможно...
05.02 | 11:45