Прозводителите на зелен ток се оплакаха от рекет 14.11 | 17:29
От EVN са категорични, че такова нещо няма. Според юрист таксата за достъп представлява държавна помощ
Електроразпределителното дружество EVN оказвало натиск върху производителите на "зелен ток". Те били принуждавани да подписват договори за достъп до енергийната мрежа в тяхна вреда. За това днес се оплакаха от Българската фотоволтаична асоциация (БФА).
Председателят на организацията Никола Газдов добави, че производителите са били заплашвани, че ще бъдат изключвани от мрежата, ако не се съгласят на новите контракти, пише Econ.bg.
Газдов определи договорите като "рекетьорски". Те не са били изготвени на база обществено обсъждане и впоследствие одобрени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). От другите две ЕРП-та – ЧЕЗ и "Енерго про", също били изпратени подобни писма. Впоследствие двете компании смекчили тона.
Вече има поне един проект, който е изключен, твърдят от БФА. Газдов уточни, че не знае дали това се е случило заради неподписан договор. Той добави, че производителите са стреснати и някои от тях ще подпишат предложените контракти.
Пред Econ.bg от EVN отхвърлиха обвиненията на Българската фотоволтаична асоциация. Предлаганите договори са били обсъждани на 16 октомври тази година във Велинград. Впоследствие проектът е бил внесен в ДКЕВР.
От дружеството допълниха, че в комуникацията си с ВЕИ производителите не са отправяли заплахи, а само са цитирали Закона за енергетиката, според който тези "договори са условие за изпълнение на договорите за продажба на електрическа енергия" чл. 84 (3) от ЗЕ. Проектодоговорът съдържа съответните права и задължения за двете страни. Освен това няма нито един прекъснат ВЕИ производител, увериха от дружеството.
"EVN България Електроразпределение" не е посочвала краен срок за подписване на договорите. Това е така, тъй като компанията счита, че има достатъчно време до края на 2012 г. всеки ВЕИ производител да изпълни своите задължения по закон, така както вече са направили редица компании, посочват от ЕРП.
Въведената цена за достъп на електрическата мрежа представлявала държавна помощ. Според адвокат Димитър Кюмюрджиев от Софийската адвокатска колегия плащането на тези такси трябва да бъде извършено от компании като Електроенергийния системен оператор, ЕРП-тата и др. Така на тези дружества се спестявали разходи.
От своя страна Никола Газдов обясни, че няма информация как се изчислява такстата за достъп. Според различните видове централи тя варира между 10 и 39 на сто.
Цените за достъп, постановени в средата на септември, са временни и са изготвени на база прогнозата на ДКЕВР, обясни за пореден път миналата седмица Ангел Семерджиев. По думите му трябва да минат поне шест месеца от налагането на цените за достъп, за да бъдат определени постоянни такива, изчислени на база на реалните разходи за тези мощности. Възможно е цените да бъдат намалени, ако разходите се окажат по-малки от тези, които са предвидени.
Водещи
-
Тъжният понеделник или Blue Monday тази година се пада на 20 януари
Този ден не е строго закован на една и съща дата. Задължително обаче е третият понеделник от...
20.01 | 09:30
-
Регионалната здравна инспекция във Видин обяви грипна епидемия в областта
Увеличен е броят на спешните повиквания към телефон 112 от пациенти с грипоподобни симптоми....
20.01 | 09:14
-
Слънчево и сравнително топло над цялата страна
20.01 | 08:00
-
Фънки празнува 65 г. 3 дни с приятели на прасе
Той си пожела Maserati с четири врати за празника
19.01 | 15:30
Най-четени
-
Слънчево и сравнително топло над цялата страна
20.01 | 08:00
-
Регионалната здравна инспекция във Видин обяви грипна епидемия в областта
Увеличен е броят на спешните повиквания към телефон 112 от пациенти с грипоподобни симптоми....
20.01 | 09:14
-
Цените на горивата вървят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00