Производителите на яйца обещаха да намалят цените 06.03 | 15:14
Думата си те дадоха пред земеделския министър
![Производителите на яйца обещаха да намалят цените](http://inews.bg/pictures/411722_1004.jpg)
Българските производители на яйца разбирали ситуацията и се ангажирали да натиснат надолу цените, а в седмицата преди Великден да направят промоции, каза Мирослав Найденов след среща с представители на бранша от цялата страна в Пловдив.
Земеделският министър е обещал държавата да намери начин да отговори на този жест. Той припомнил, че за птицевъдите са предвидени около 6 млн. лв. национални доплащания през 2012 г.
Найденов не се е ангажирал с конкретни цифри относно цените, като споразумения за цени на срещата не е имало, за да нямало съмнения за картел.
Според земеделския министър производителите били проявили национално отговорна позиция.
Още тази сутрин Найденов призова търговските вериги също да намалят своята надценка. Министърът се е ангажирал да се срещне и с представители на големите вериги. Според производители в търговската мрежа яйцата достигат с надценка от 10-12 ст., което според министъра било неморално високо.
Найденов е уверил производителите, че е издал нареждане да се засили контролът по границите. Според него в момента имало опит за нерегламентиран внос на евтини яйца от трети страни, предимно Македония и Сърбия, където не важат европейските изисквания за хуманно отглеждане на кокошките.
В момента няма спекула на цените при производителите, категоричен бе след срещата Иван Иванов, производител от Добрич. Според него цените не са увеличени заради Великден, а поскъпването се дължало основно на инвестициите в птицефермите, във връзка с новите европейски изисквания, на нарасналите цени на фуражите и горивата. С 15-20% са се увеличили производствените цени на яйцата заради въвеждането на евростандартите, по оценки на бранша.
Водещи
-
Росен Желязков назначи четирима зам.-министри
13.02 | 21:00
-
Полицията моли за съдействие: Виждали ли сте тази жена?
81-годишната Марийка Христова от Разград страда от деменция
13.02 | 20:45
-
Джартов: Системата BG-Alert ще бъде тествана през април
„Предстои да бъде разработена стратегия за готовност при бедствие на ЕС”, каза директорът на...
13.02 | 20:30
-
Карбовски: Смешните европейци си искат войната!
Тия хора са идиоти от български тип - те хем нямат оръжие да воюват, хем нямат хора, годни за...
13.02 | 20:15
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45