Проф. Тасев: Натрупването на ежедневната лихва за АЕЦ „Белене“ е пагубно за България 07.09 | 12:41
Идеята за рестарт на проекта се съживява, защото е реалистична, има и инвеститорски интерес, казва експертът

Натрупването и плащането на ежедневната лихва за АЕЦ "Белене" е пагубна за България. Това обяви енергийният експерт проф. Атанас Тасев. По думите му, България търпи реална загуба от 167 000 евро на ден докато не изплати напълно на "Росатом" сумата от 620 млн. евро определена от Международния арбитражен съд през юни по делото за АЕЦ "Белене".
"Трябва да спрем часовника. Тези 167 000 евро на дневна база са 12% лихва върху дължимата сума. Така че първата задача е да се плати. Оттам нататък по-внимателно да се обмислят вариантите", коментира Тасев.
Управляващите не веднъж лансираха различните възможности пред НЕК след като се разплати с "Атомстройекспорт" и придобие оборудването за АЕЦ "Белене". Първата опция е да придобие оборудването и да рестартира АЕЦ "Белене". Втората възможност е България да убеди руската страна да се препродаде оборудването на трета страна, която изгражда подобен проект с подобни на беленските реактори.
Идеята за АЕЦ "Белене” се съживява, защото тя е абсолютно реалистична. Има политическа воля това да се случи, коментира Тасев. По думите му, в момента върху проекта има мораториум и той трябва да падне, за да вървят нещата напред. Проектът за АЕЦ "Белене" е добър проект и привлекателен за инвеститорите и от икономическа, и от технологична гледна точка. Признат е като технология и от Европейския съюз, което развързва ръцете за много инвеститори, защото лесно и бързо може да бъде реализиран. Още повече, че площадката е лицензирана от АЯР, има ОВОС и вече изградена инфраструктура. По думите на Тасев има поне шестима потенциални инвеститори, макар към момента да няма обвързващи оферти. Сред кандидат-инвеститорите в АЕЦ "Белене" се твърди, че са френската Areva, немският гигант Siemens. Дори германската RWE появява отново интерес, въпреки че през 2009 г. се отказа от проекта и на нейно място се появиха финландската Fortum и френската Altran Technologies. Не бива да забравяме и китайската корпорация CGN, която дори проведе среща с министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
Ако не развием ядрената енергетика, ще изпаднем от клуба на ядрените държави. На фона на климатичните промени ядрената енергетика става безалтерантивна, убеден е Тасев. И други световни експерти са убедени, че изходът за справяне с вредните емисии, особено след Парижката екологична конференция в края на 2015 г. е балансът между АЕЦ и ВЕИ, което е гаранция за безвъглеродна енергетика и устойчиво развитие.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
04.05 | 14:29