Първият битов потребител на ток на свободния пазар у нас с по-високи сметки 14.09 | 14:18
Абонатът губи заради убсидирането на цената за домакинствата за сметка на бизнеса

Първият битов потребител на електроенергия на свободния пазар у нас понася загуби. Това съобщи на специална пресконференция онлайн платформата за избор и смяна на доставчик на ток energienpazar.bg., предаде 3eNews.
Сайтът бе инициатор за излизането на първия битов потребител на свободния пазар през юни. Тогава собственикът на електронната медия Виктор Гърбев, който бе клиент на ЧЕЗ, премина всички стъпки за смяна на доставчика и успя да сключи договор с друг, като процесът му отне 9 седмици. След два месеца обаче равносметката е, че вместо да се намали, сметката за ток на предприелия експеримент собственик е нараснала, макар и незначително.
Причината за по-високите сметки е системата на ценообразуване, влязла в сила след 1 август 2015 г. и в частност на новото преразпределение на добавката "задължение към обществото". Тази добавка включва цените от зелената и кафява енергия (когенерации).
Припомняме, че преди 1 август бизнесът плащаше такса "задължение към обществото" от 18,93 лв. за Мвтч. В новия ценови модел и след промяната на енергийния закон КЕВР подготви нов вариант за цените на тока, като в него изравни такса задължение към обществото за бита и бизнеса на 38 лв.за Мвтч.
В резултат на това по-справедливо разпределение на разходите за момента на регулирания пазар за битовите потребители условията са по-изгодни, като цените за населението на крайните снабдители ЧЕЗ и EVN бяха намалени с до 2%, а само на Енерго-Про леко се повишиха.
"Причината да няма положителен ефект от смяната на доставчика при битовия потребител е, че цената на регулирания пазар за битовите потребители е субсидирана от цената за бизнеса ниско напрежение", коментира за 3еNews енергийният експерт и преподавател в СУ "Климент Охридски" Атанас Георгиев.
Другата причина според учения е, че системата все още трупа дефицити, което се отразява в частност на свободния пазара на електроенергия. Той припомни, че настоящите законови промени не са последни, тъй като предстои пускането на електроенергийната борса.
Пълният текст може да намерите на: http://3e-news.net
Водещи
-
България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години
Тимът ни детронира актуалните шампионки от САЩ
13.07 | 22:45
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00
-
Роботите и ИИ ще доминират световната икономика в рамките на едно поколение
Това твърди футуристът д-р Адам Дор, като подчертава, че на мушката е човешкият труд
13.07 | 17:40
Най-четени
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00