Рекорден брой круизни кораби посрещна Варна 01.11 | 12:56
Около 2 млн. лева са похарчили чуждите туристи в морската ни столица този сезон

Варна отчита рекорд на посещенията на круизни кораби от началото на годината досега. Точно 36 луксозни лайнера са акостирали в морската ни столица през тази година. Пътуващите с тях 21 хиляди туристи са посетили забележителностите на морската ни столица. За сравнение през последните пет години във Варна са акостирали средно по 21,5 круизни кораба на година, каза капитан Евгени Игнатов, началник на Морската гара - Варна. По традиция посещенията на пасажерски кораби в Черно море започват от април и приключват до края на октомври, обясни капитанът, цитиран от в. "Стандарт".
За да се задържи положителният ръст в круизните посещения и интересът на туристите към Варна, е задължително да отговорим на изискванията на круизните оператори, заяви Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. Това са качествена пристанищна инфраструктура, ниски пристанищни такси, сигурност за туристите и разнообразие от атракции, посочи той. Прогнозите са за продължаващо разрастване на круизния бизнес през следващите години, обясни още Маринов.
Според него в дългосрочен план страните от Черноморския басейн имат огромни шансове да станат част от новите маршрути на големите круизни компании. Според Cruise Market Watch до 2018 г. броят на круизните пасажери ще надхвърли 24 милиона. Привличането дори на малка част от тях ще бъде огромен плюс за България, заяви Маринов.
През тази година туристите и екипажите на круизните кораби са похарчили на брега на всички пристанища 18,9 млрд. долара, което е по 875 долара на човек. Това са преки разходи за местен транспорт, развлекателни услуги, храни, напитки и сувенири на брега, казва Маринов. Изчисленията сочат, че тази година круизните туристи са оставили у нас близо 2 млн. лева.
Водещи
-
Мюсюлманин чужденец подал сигнал за зверствата на Габриела и Красимир
От август до миналата седмица двамата са наблюдавани от полицията, за да бъдат събрани...
23.03 | 18:00
-
Обявяват над 13 000 места в детски градини и ясли в София
Те са за учебната 2025/2026 г.
23.03 | 17:20
-
Александър Симов : МЕЧ се правят на ощипани тийнейджърчета
Острието на БСП коментира безпрецедентната ситуация от НС в петък
23.03 | 17:00
-
Папа Франциск се появи публично за пръв път от 5 седмици
23.03 | 16:40
Най-четени
-
Кметът на София подкрепя идеята за "червена зона"
Той смята, че трябват корекции на цените за платеното паркиране, защото отдавна не са пипани
23.03 | 13:00
-
В МО се работи по законодателни промени за задължителна военна служба
Когато сме готови се надяваме да убедим депутатите да ни подкрепят, каза министърът на...
23.03 | 14:00
-
Мъж пострада при пожар в къща в Костиево
Той е получил изгаряния и е откаран с линейка в болница
23.03 | 13:40
-
13 000 пяха СGODSMACK в София
„Вие сте най-яката публика в Европа. Със сигурност!“, сподели Sully Erna от сцената
23.03 | 12:40