Румънски евродепутат обвинява в "безполезност" няколко европейски агенции 06.03 | 07:01
Според Моника Маковей в някои агенции има конфликт на интереси
Бюрокрацията е болест, стара като света, а Европейският съюз далеч не е имунизиран срещу вируса. Това доказва последният доклад на румънския евродепутат Моника Маковей, в който тя описва с големи подробности работата на 24-те независими европейски агенции, пише Euobserver.
Всички независими агенции са основани поради искане на Съвета на министрите и на отделните страни-членки на ЕС. Но много от тези агенции съществуват единствено, за да пишат доклади, казва Маковей, която е бивш румънски министър на правосъдието.
Особено крещящ пример са Европейската агенция за безопасност на храните, Европейската агенция за въздушна безопасност, Европейската агенция за регистрация на химикали и Европейската агенция за регистрация на лекарства. Според Маковей персоналът на тези агенции е съставен главно от специалисти и експерти на конкретни компании от всяка индустрия, което, естествено, поражда сериозно съмнение доколко се контролират съответните сектори.
Основният аргумент на специализираните агенции е, че е много трудно да се намерят експерти, които да не са работили за някоя компания в съответния бранш. Маковей обаче контрира, че това не е извинение и не може бивш служител на фармацевтична компания например да оценява нейните продукти и да им дава сертификат за годност.
"Главната цел на моя доклад е да има ясна визия какво точно вършат европейските независими агенции – от гледна точка на ефективност и разходи. В светлината на фактите трябва да се реши дали всъщност ЕС има нужда от агенциите в този им вид", каза Маковей.
От своя страна засегнатите агенции отвърнаха, че езикът в доклада е "твърде суров". "Дори ако има пропуски от финансово естество, не е сериозно веднага да се говори за корупция", казват в съвместно писмо агенциите.
Докладът на румънския евродепутат все още не е одобрен от Европейския парламент, като се очаква това да стане през тази седмица. От Европейската сметна палата вече обявиха, че ще направят одит на четирите агенции – за храните, въздушната безопасност, химикалите и лекарствата, в който ще търсят дали има конфликт на интереси. Одит трябва да е готов до края на юни месец тази година.
Ако се установят пропуски, то ЕП може да не подпише бюджета на четирите агенции за 2010 година. Подобен случай вече имаше със Cepol – агенцията за полицейски кадри в ЕС. Преди време беше установено, че там се харчат пари за лична облага – мобилни телефони и мебели. В резултат през тази година Cepol е единствената европейска агенция, в чийто финансов доклад Европейската сметна палата не е намерила пропуск.
Водещи
-
СО въвежда зелен билет за градския транспорт и безплатни буферни паркинги
Утре и в петък пътуваме за левче заради мръсния въздух
08.01 | 16:45
-
Съюзът на артистите скочи на МК: 3 месеца хора на свободна практика не са получавали пари
Те посрещнаха празниците без честно заработените си хонорари, пишат от Съюза
08.01 | 16:30
-
МВнР предупреди за извънредно положение в няколко щата заради зимна буря
При нужда от съдействие, българските граждани в САЩ могат да се обръщат към Генералното...
08.01 | 15:16
-
Ню Йорк Таймс: България сред топ дестинациите за 2025-а
Причината не е само във влизането на държвата в Шенген
08.01 | 16:00
Най-четени
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет
В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите...
08.01 | 09:59
-
Без бензин може да останем от март
„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също...
08.01 | 12:00
-
Политическа партия "Възраждане" стартира новата 2025 година с три важни законодателни инициативи
Промени в изборното законодателство
08.01 | 10:30