Служители на КТБ: Външни лица искат информация в банката 19.08 | 12:57
Сега не се знае кой носи отговорност при евентуално изтичане на информация и разпространяване на лични данни

Външни лица, които не са служители на Корпоративна търговска банка АД (КТБ), искат достъп и разполагат с информация, свързана с дейността на банката. Това се казва в писмо на служителите на КТБ АД до президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Според тях подобна намеса на външни лица водело до притеснения кой би понесъл отговорност в случай на неправомерен достъп, евентуално изтичане на информация и разпространяване на лични данни или други незаконни действия.
Въпросните външни лица се отнасяли грубо към персонала на банката, като включително били изказвани и квалификации за некомпетентност. Също така искали от служителите и предоставяне на информация на база устни разпореждания.
В писмото служителите се оплакват и, че непрекъснато са наблюдавани и разпитвани защо и накъде носят папки в сградата на банката. Имало и случаи, в които намирали компютрите си включени, а документите по бюрата разместени. Ограничен бил и достъпът до интернет и електронната поща.
Служителите се оплакват още, че напрежението, създадено в последните месеци, оказало сериозно отражение върху здравословното състояние на персонала. Стигнало се до престой в психиатрична клиника, нервен срив и микроинсулт.
Работещите в банката се чувстват некомфортно и заради забавата при ползването на годишния платен отпуск. Така те са в невъзможност да планират годишната си почивка.
Председателя на синдикалната организация към КТБ Илко Чамов уточни, че служителите на банката получават заплатите си в пълен размер и без закъснение, а искането е отношенията между тях и квесторите да бъдат регламентирани.
"Една значителна част от българската икономика е свързана с КТБ и проблемите на тази банка се отразяват върху големи групи хора. Всичко това което се насложи върху проблемите на енергетиката и здравеопазването, очертава доста мрачна картина", обясни президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
По думите му квесторите на БНБ са подготвили проекторешение, чиято подточка гласи, че могат да продават вземанията по кредити, но тя не е била приета.
Според него одиторите трябва да кажат какво е положението и след това да се поканят акционерите за разговори.
"Защо се заговори за специален закон при положение, че има правила, които обаче се игнорират", попита Тренчев.
Според вицепрезидента на конфедерацията Димитър Манолов БНБ и Комисията по финансов надзор (КФН) са се "скрили като мишоци". По думите му институциите е трябвало да се обърнат към акционерите и да им направят съответното предложение.
"Това трябваше да се случи веднага, а не два месеца по-късно още да се говори за това", каза Манолов.
Той бе категоричен, че в спасяването на КТБ не трябва да има държавна намеса.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Задава се нова порция от пролетни празници и почивни дни
Отново има възможност за комбинации, които да удължат почивката за всички.
25.04 | 09:45
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34