Служители ще бъдат наказвани, ако бавят оценки по ОП „Конкурентоспособност“ 04.06 | 18:53

До края на годината ще имаме истински работещ свободен пазар на електроенергия, увери енергийният министър Делян Добрев

От Ивелина Георгиева

Държавните служители, които бавят оценките на проектите по ОП "Конкурентоспособност", ще бъдат наказвани. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на бизнес закуска.

Максималният срок, в който проектите трябва да получат оценка, е 3 месеца, и който се забави, има законово основание за дисциплинарни наказания, най-тежкото от който е уволнение, уточни Добрев.

Той увери, че при всяко забавяне ще изисква доклад с обяснения за причините на закъснението и ще прави предложения за наказания на провинилите се служители.

Добрев подчерта, че срокът от три месеца е законово регламентиран и неизпълнението му ще се тълкува като неспазване на правилата от служителите на единния орган.

През следващите шест месеца министерството ще работи по разделянето на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от Националната електрическа компания (НЕК). Законодателно разделението вече е факт и има консултант, който работи по него.

Министърът добави още, че до края на годината ще има истински работещ свободен пазар на електроенергия в България. Според Добрев другата промяна, която министерството прави, е да се разшири обема на свободния пазар на електроенергия.

Досега съществуваше възможност всеки на база своя личен избор да излезе на свободния пазар на електроенергия, но за съжаление той не е добре развит у нас по редица причини, добави енергийният министър.

Направена е и още една стъпка в Закона за енергетиката относно развитието на пазара, с която всички компании със средно напрежение вече няма да бъдат защитени потребители и няма да попадат в обхвата на регулираните цени, а трябва да купуват електроенергия от свободния пазар. За да може този преход да е по-плавен, е създадена фигурата на доставчика от последна инстанция (това са трите ЕРП-та плюс НЕК), който ще купува електроенергия от свободния пазар и ще я продава на крайните клиенти.

Той посочи, че целта е 50% от пазара да бъде свободен и 50% да бъде регулиран.

"Ние трябва да вървим към пълна либерализация на пазара на електроенергия", коментира Добрев.

Водещи

Най-четени