Софийската "Топлофикация" натрупа рекорден дълг от 1,6 милиарда лева 25.05 | 19:45

Задълженията на общинското дружество "Топлофикация София" са стигнали 1,6 млрд. лева. Това стана ясно по време на дебата за приемането на бизнес плана на дружеството за тази година и на финансовия му отчет за 2021 г., съобщи mediapool.bg.
Стойността на задълженията беше съобщена от общинския съветник Прошко Прошков (ГЕРБ).
Сумата на задълженията надхвърля с 300 млн. лева годишния бюджет на Столичната община. По-голяма е и от общата сума на приходите на "Топлофикация – София", които за миналата година са били около 1,26 млрд. лева.
Задълженията са основно към държавните дружества "Български енергиен холдинг" и доставчикът на газ "Булгаргаз". Трупат се с години, а към момента устойчиво решение за намаляването им няма.
Още в началото на отоплителния сезон от ръководството на общината, както и от дружеството очакваха до края на тази зима, задълженията на парното към доставчици да стигнат 1,5 млрд. лева заради високите цени на природния газ и недостатъчно високите цени на парното за потребителите. Прогнозата очевидно е преизпълнена.
Вероятно проблемът ще продължи да се задълбочава, тъй като според разчетите на дружеството за 2023 г. се очаква загуба от близо 150 млн. лева.
По време на поредната дискусия по въпроса в Столичния общински съвет отново се говори как лошото състояние на дружеството се дължи на неадекватната регулаторна политика, която е в ръцете на държавната Комисия за енергийно водно регулиране. Тя определя цените на газа, продаван от "Булгаргаз", както и тези на парното и топлата вода, плащани от потребителите на "Топлофикация".
"Топлофикация не е в цветущо положение.
Увеличението на приходите е с 58%, а на разходите с 90%",
коментира общинският съветник Николай Стойнев от ГЕРБ. Той допълни, че дружеството продължава да плаща големи суми за квоти парникови газове. Близо 230 млн. лева за миналата година.
За лихви по дължимото към БЕХ и "Булгаргаз" пък се давали по 70 млн. лева на година.
Според общинаря от "Демократична България" Бойко Димитров проблемът идва и от изключително старите съоръжения на дружеството. "Ефективността при производството е едва 76%.
Отделно 18% от енергията отива за собствени нужди, а 13% се губи при преноса.
Няма как да очакваме, че при такива загуби по мрежата, "Топлофикация" ще може да предложи конкурентна цена. Трябва да се модернизират производствените съоръжения, а не да търсим разширение на топлоснабдителната мрежа", коментира той.
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59