Строителните мениджъри стават по-оптимистични 28.01 | 12:56
Бизнес климатът се подобрява

Мениджърите в строителния сектор са с по-добри очаквания за бизнес състоянието на предприятията. Бизнес климатът в строителството се покачва с 6,6 пункта през януари спрямо декември миналата година. Това показват изнесените днес данни на НСИ.
За следващите 6 месеца мениджърите от сектора очакват увеличение на новите поръчки в строителството. Според тях това ще доведе до известно активизиране на дейността в краткосрочен план.
Като цяло общият показател на бизнес климата у нас се покачва с 4,6 пункта през януари 2014 г. спрямо предходния месец.
С 5,4 пункта отбелязва нарастване показателят за бизнеса климат в промишлеността за първия месец на 2014 г. спряно месец по-рано. Това се дължи предимно на по-оптимистичните очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите 6 месеца. Същевременно и прогнозите им относно производствената активност през следващите три месеца се подобряват. Това обаче не е съпроводено с повишени очаквания за износ през следващите три месеца.
Основните пречки за развитието на бизнес в отрасъла са несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната. Очаква се запазване на равнището на продажните цени в промишлеността през следващите три месеца.
В сектора на услугите подобрението е от 3,7 пункта за януари 2014 г. спрямо декември 2013 г. По-благоприятни са мненията на мениджърите по отношение на настоящото и очакваното търсене на услуги. Най-сериозните затруднения за дейността в сектора на услугите продължават да са свързани с несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и недостатъчното търсене. Очакванията за следващите три месеца са продажните цени да останат без промяна.
Що се отнася до сектора на търговията на дребно се отчита ръст от 1,4 пункта. По-благоприятни са очакванията на мениджърите за поръчките към доставчиците през следващите три месеца. Главните пречки в бранша са свързани с несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене и конкуренцията. Прогнозира се запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.
Водещи
-
През 2024 г. линията на бедност общо за страната e 763.83 лв. средномесечно на лице от домакинство
1 401.3 хил. лица, или 21.7% от населението на страната, са получавали точно такава сума.
25.04 | 13:00
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34
-
Няколко последователни труса с магнитуд до 3,3 по Рихтер са отчетени в Черно море
Първият трус е бил регистриран снощи около полунощ
25.04 | 12:00
-
Министърът на туризма Мирослав Боршош: Първите 100 дни на 100%
Открихме важни събития, като Ваканция & СПА Експо - изложение за туристическия бранш в...
25.04 | 11:45
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Задава се нова порция от пролетни празници и почивни дни
Отново има възможност за комбинации, които да удължат почивката за всички.
25.04 | 09:45
-
Бум на лаймска болест: Проф. Кантарджиев с практични съвети срещу кърлежите
Кърлежите разпространяват много болести, допълни той.
25.04 | 10:15