Таван върху зелени плащания и за необлагодетелствани райони няма да има след 2013 г. 10.01 | 17:53
Това обясниха експерти от МЗХ

Европейската комисия не предвижда определяне на тавани за плащания за дейности в необлагодетелствани райони, както и за дейности, предназначени за поддържане на земята в добро състояние, или така наречените "зелени дейности”. Те ще бъдат подпомагани в пълен размер. Таваните ще засягат само и единствено така нареченото ново "базово плащане”, което ще получава всяко стопанство. Таван няма да има и за доброволните схеми на подпомагане.
Това стана ясно по време на дебата за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП), проведен в Гранд-хотел "София" днес (10 януари). В него участие взеха неправителствени и граждански организации и фермери от цялата страна.
По време на дискусията стана ясно още, че нови елементи на подпомагането, предвидени в предложението на Комисията, са подпомагането на памука, както и определените задължителни подпомагания в рамките на бюджета за преки плащания на млади фермери – в размер на 2% от общия бюджет, за "зелени” плащания – в размер на 30%, както и възможността за подпомагане на малки фермери – в размер до 10% от общия бюджет за преки плащания.
Новата помощ, предназначена за млади фермери, ще съществува успоредно с подпомагането на младите фермери по линия на бюджета, определен за развитие на селските райони, което се прилага и в момента. Така като цяло се завишава съществено подпомагането на начинаещите и младите земеделски стопани.
Специално внимание участниците в дискусията отделиха на понятието "активен фермер”, като експертите подчертаха, че вероятно то ще се определи на базата на извършване на определен задължителен минимум земеделска дейност.
По време на дискусията стана ясно, че учреден държавен фонд за права на плащания ще задели 3% от правата за подпомагане на млади фермери, които не са получавали подпомагане в референтната 2011 година.
Водещи
-
Последно сбогом: Стотици хиляди изпратиха папа Франциск в последния му път
Светият отец почина на 88-годишна възраст на 21 април
26.04 | 18:00
-
Желязков след края на траурната церемония: Папа Франциск беше изключителен човек
„В сърцата и в умовете на хората той ще остане с благия си нрав и с делото си”, заяви...
26.04 | 17:20
-
Синът на шефка в ЦРУ бе убит в Украйна, сражавайки се за руската армия
21-годишният американец е бил демилитаризиран, докато се сражава за силите на Русия
26.04 | 17:00
-
Ваня Григорова: Отстраняването на инж. Стоян Братоев няма общо със здравословното му състояние
Вчера той беше отстранен като шеф на „Метрополитен“ и понижен до редови член на борда на...
26.04 | 16:40
Най-четени
-
Розов шоколад е новият хит в Мрежата
Сладкото изкушение Angel Hair (ангелска коса) измества дубайския шоколад
26.04 | 12:39