Таткото на Сияна: Инцидентът с автобуса не се различава от този, в който загина детето ми 16.08 | 11:00
„Да управляваш автомобил в населено място с такава скорост е същото като да управляваш камион в проливен дъжд с 83 км/ч“, каза Николай Попов

В петък, в малките часове на нощта, 21-годишен шофьор се заби със спортната си кола, която в последствие стана ясно, че не е негова, в автобус на столичния градски транспорт. Загина един мъж на 65 години, има и тежко ранени.
По тази тема с пътищата ни и с пътното хулиганство говори психологът Росен Йорданов и Николай Попов - бащата на загиналата в катастрофа Сияна.
"За да имаме такъв водач, който може да си позволи да кара със 170 км/ч в населено място, да натрупа 6 глоби за 2 седмици, това значи, че първо е невъзпитан, второ, за мен е необразован. Такива хора ражда системата, която от години се съсредоточава в какво ли не, но не и в правилното възпитани на водачите, в правилната квалификация", каза Николай Попов.
И беше категоричен – необходима е ревизия на цялата система, отвъд законодателните промени.
"Какви законодателни промени, какво може да спре такъв човек, като той дори не може да прочете закона, нито го познава", обясни още Попов.
И направи паралел между този инцидент и личната му трагедия, при която загина дъщеря му.
"Това, да управляваш автомобил в населено място с такава скорост, е същото като да управляваш камион в пороен дъжд с 83 км/ч", каза той.
"Липсата на средно образование, купени книжки и липсата на контрол формират такива шофьори. В чужбина българите се държат по-различно – спазват правилата. Проблемът не е само в личността, а и в средата, която излъчва възможност за нарушаване на закона", уточни още той.
Шест фиша за само две седмици с шофьорска книжка. Какво формира един такъв шофьор? Формира го семейството му и обществото, пояснява психологът Росен Йорданов.
"Важно е да се отбележи, че когато човек бъде поставен в среда, която излъчва потенциал за контрол и дисциплина, той започва да се съобразява. Липсата на такива социални и институционални контролни механизми води до рисково поведение", обясни психологът.
Друг ключов фактор е личната, субективна трактовка на ситуацията.
"В България хората често проявяват леко провинциален подход – веднага започват да нарушават правилата. В чужбина същите хора са по-въздържани, защото средата налага спазването на закона", каза Йорданов.
Водещи
-
Експерт: За пълноценна почивка са нужни 14 дни отпуск, най-добре - месец
Според експертите ключът е в доброто планиране и достатъчно дълга отмора
21.08 | 18:00
-
Ванга: Черно море ке стигне до Сливен!
Старо пророчество на Ванга, разпространено от руския бизнесмен Антолий Лубченко, гласи, че на...
21.08 | 17:30
-
Русенец влиза в съда за двойно убийство и два палежа
Пияният отмъстител изгорил двама души, драснал клечката и на дома на гаджето си
21.08 | 17:15
Най-четени
-
Виктор, който с кола се вряза в автобус и уби човек, вече е в ареста
Той беше изписан от болница по-рано
21.08 | 11:15
-
Напук на спасители: Мъж скочи от скали на Силистар и загина в бурното море
Силното вълнение и червеният флаг изобщо не са стряскали голяма част от летовниците на плажа
21.08 | 10:45
-
Хампарцумян разкри как българите забогатяват
Един от знаците за това е ръстът на депозитите
21.08 | 14:00
-
Тежка гръдна травма е причинила смъртта на 8-годишното дете в Несебър
Иззета е цялостната документация, свързана със случая
21.08 | 12:15