Теглим средно по 4200 лв. безлихвен COVID-кредит 04.08 | 20:19
Закъсали хора са получили общо 59 млн. лв. без лихва, 43% от парите по програмата вече са договорени
Търговските банки, партньори по програмата за безлихвено кредитиране на физически лица, са договорили под формата на кредити над 43 % от средствата по нея. Това показват данните на Българската банка за развитие за първото тримесечие от старта на мярката в подкрепа на служители в неплатен отпуск и самоосигуряващи се лица, които не могат да полагат труд вследствие от пандемията COVID-19.
Програмата бе одобрена с Решение на МС от 14 април 2020 г. като част от пакета антикризисни мерки на българското правителство, с бюджет от 200 млн. лева. ББР сключи гаранционни споразумения с всички заявили участие 12 търговски банки, които вече предоставят финансиране на пострадали от COVID-19 физически лица за 136 095 000 лева.
Банките-партньори стартираха приема на документи на кандидатите на 27 април. До този момент те са одобрили документите на 14 203 кредитополучателя за безлихвени заеми до 4 500 лева на обща стойност 59 млн. лева. Подадените за гарантиране от ББР кредити са с общ размер 58 723 750 лв.
По данни от търговските банки, средната стойност на заемите е приблизително 4 200 лв. 73% от исканията са на лица на трудов договор, а останалите 27 на сто са на самоосигуряващи се.
Партньори по гаранционната програма за предоставяне на безлихвени кредити в подкрепа на хората, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19, са Алианц банк, Банка ДСК, Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, ОББ, Общинска банка, Първа инвестиционна банка, Пощенска банка, Райфайзенбанк, Търговска банка Д, Централна кооперативна банка и УниКредит Булбанк.
Данните за трите месеца от старта на програмата показват, че най-много потвърдени кредити към момента има Общинска банка, следвана от ПИБ и ОББ. Първите две банки, които се присъединиха към нея – Интернешънъл Асет Банк и Общинска банка, вече са отпуснали под формата на кредити 100 % от заявения за гарантиране от ББР ресурс. При третата включила се поред банка – Инвестбанк, остават неизразходвани малко над 15 % от договорените средства. Към момента най-много свободен ресурс за заеми към физически лица имат Райфайзенбанк, ЦКБ, Пощенска банка и Търговска банка Д.
С цел максимално оползотворяване на бюджета на програмата, ББР има готовност както за увеличаване на лимита за финансиране на работещите търговски банки, така и за включване на нови кредитни институции.
Припомняме, че по антикризисната мярка за подпомагане на служителите в неплатен отпуск и самоосигуряващите се лица, прекъснали дейност вследствие на пандемията от COVID-19, се отпускат заеми до 4 500 лева – наведнъж или на три транша от по 1 500 лева. Максималният срок на погасяване е 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите са безлихвени и са освободени от такси, комисиони и неустойки.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00