Тръгва ли Испания по пътя на Гърция? 18.04 | 11:26

Броят на лошите заеми в страната расте сериозно

От Ивайло Ачев

Увеличаващият се брой на лоши заеми в Испания почва да тревожи сериозно международните пазари и да поставя на преден план въпроса дали Мадрид може да се справи икономически без чужда помощ, пише Bloomberg.

През януари тази година процентът на лошите кредити в Испания е скочил до 7,91 на сто спрямо общия брой отпуснати заеми. Това е най-високото ниво от 1994 година насам. За сравнение през 2007 година, когато кризата все още беше главно в САЩ, нивото на лоши заеми в Испания беше под 1%.

Проблемът с лошите заеми се усилва и от факта, че новият испански премиер Мариано Рахой иска да свали бюджетния дефицит на страната от 8,5% от БВП на 3% от БВП за само две години. Това, обаче, ще стане за сметка на обедняване на испанските граждани т.е. допълнително покачване на задлъжнялостта.

През февруари тази година испанското правителство обяви, че ще накара банките в страната да поемат своя дял за спасението на икономиката. Испанската централна банка обяви, че търговските банки в страната ще вземат 53,8 млрд. евро, за да посрещнат променящите се условия на пазара. Планът на испанските власти включва загуба от до 25% загуба на активи от банковия сектор.

По изчисления на Испанската централна банка банковият сектор в Испания държи лоши заеми на стойност 176 млрд. евро.

Една от възможностите за спасение за Мадрид е да се обърне за помощ към ЕС, но това само би подлудило пазарите, особено в краткосрочен план.

"Всеки, дори ескимосите, знае, че лошите заеми в Испания растат. А това влияе на пазарите и се влиза в омагьосан кръг – доверието към банките пада, а те имат нужда от доверие, за да работят правилно", коментира Антонио Рамирес, анализатор в Keefe, Bruyette & Woods.

Водещи

Най-четени