Търговската палата посредничи в борбата срещу сивата икономика 14.06 | 16:36

Виртуална социална академия осигурява възможности за справки и самообучение

От Ралица Стоянова

От днес във Виртуалната социална академия на Българската търговско-промишлена палата работодатели и работници ще могат да подават сигнали за нарушаване на техните права или за некоректни проявления при трудовоправните и осигурителните отношения в страната.

Виртуалната социална академия осигурява възможности за справки, самообучение и сигнали на работодатели и заети лица.

Проучване на палатата, проведено сред 6337 души, показва толерантност към проявите на сивата икономика. Служителите, особено по-младите, смятат, че в реда на нещата да получават пари под масата например, коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.

Най-често в секторите текстил, хотелиерство и строителство съществува практиката официалните заплати да са на осигурителния праг, а останалите пари да се дават на ръка, сочи проучването.

Освен това според БТПП всеизвестен факт е, че контролните органи ходят на проверки в най-изрядните фирми, защото им е по-лесно, каза Симеонов.

Именно заради това на сайта на Виртуалната социална академия (www.vsa.bcci.bg) има приложение – helpdesk, което дава възможност на работници или фирми да подават сигнали за нарушаване на трудовоправните отношения.

От търговската палата ще обработват сигналите и ще ги пращат към компетентните органи – Инспекцията по труда и други, и ще уведомяват подателя на сигнала при отговор. По този начин ще се стига по-бързо до решаване на казуса, защото сигналите се взимат по-сериозно, когато са пратени от палатата, а не от някоя малка фирма, заяви Симеонов.

От БТПП ще събират статистика за сигналите по населени места и ако открият трайна тенденция, ще инициират промени.

Освен възможност за подаване на сигнали за нарушения, Виртуалната социална академия предлага абонамент за информация относно промените в законодателството в областта на трудовоправните и осигурителните отношения.

В рамките на проекта от есента ще бъдат организирани обучения за работодатели, работници и синдикалисти, както и дискусионни форуми и кръгли маси по въпросите на трудовоправните отношения.

В края на 2013 г. БТПП ще направи ново проучване, за да провери постигнала ли е очакваните резултати Виртуалната социална академия.

Платформата за Виртуалната социална академия е разработена по проект "Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването ѝ". Партньор на БТПП по проекта е КТ "Подкрепа".

Продължителността на проекта е 4 години и 3 месеца – до 31 декември 2013 г. Той обхваща всичките 28 области на страната като целта му е проявите на сивия сектор в трудовоправните и осигурителни отношения да се сведат до минимум, заяви ръководителят на проекта Беата Папазова.

Водещи

Най-четени