Фалшив оцет плъзна из търговската мрежа 04.10 | 22:03
Измамите тръгват от етикетите, които прикриват съдържанието

В сезона, когато българинът си приготвя зимнината се оказва, че търговската мрежа е залята с фалшив оцет. За натурален винен оцет се пробутва синтетична оцетна киселина под код за хранителна добавка Е 260, съобщава в. "24 часа”.
Измамите тръгват от етикетите, които прикриват съдържанието. Някои разреждат синтетичната киселина с двойно количество вода, при което слабият оцет разваля зимнината.
Това е забранено от закона, но производители масово я представят като натурален ферментирал продукт, като често за оцветител използват също вредни съставки.
В момента се води следствено дело срещу производител, който докарвал виолетовия оттенък на "оцета”, като прибавял към химическата течност калиев перманганат.
Нелоялни производители боравят с дълъг арсенал от нерегламентирани практики. Около половината от общо 17 производители на оцет у нас нарушават стандартите.
Друг трик е на етикета с едри букви да е написано "винен оцет”, а всъщност да става въпрос за синтетична оцетна киселина. Купувачите да отбягват и т.нар. винен оцет от купаж, защото в случая отново преобладава добавката Е 260, към която за мирис и цвят се прибавя и малко винен оцет, съветват експерти.
Водещи
-
Последно сбогом с Енчо Пиронков
Десетки близки, приятели и почитатели на художника го изпратиха в последния му път
30.06 | 16:30
-
ЕС удължи санкциите срещу Русия с още шест месеца
Досега са приети 17 пакета антируски санкции
30.06 | 16:15
-
Николай Василев: Пенсионната възраст трябва да бъде увеличена
Вноските за втория стълб да се вдигнат от 5 на 10%
30.06 | 16:00
Най-четени
-
Жена с над 2,50 промила алкохол се удари в дървен цветарник
По случая е започнато разследване.
30.06 | 11:59
-
Кирил Петков: Подадох оставка като депутат
Няма да се кандидатирам за ръководството на „Продължаваме промяната“, посочи той
30.06 | 13:05
-
Държавите от еврозоната решават дали курсът лев-евро да остане същият
Още един ключов ден по пътя ни към еврото
30.06 | 08:59