Финансист прогнозира: Предстои кратко и постепенно поскъпване на бензина и дизела у нас 07.10 | 13:45
Големият въпрос е дали Израел ще ударят точно петролните находища на Иран, смята Димитър Георгиев, анализатор на международните пазари
Светът е в очакване на отговора на Израел. Няма съмнения, че те ще отговорят на атаката към тях. Големият въпрос е дали ще ударят точно петролните находища на Иран.
Това каза пред БНР финансистът Димитър Георгиев, анализатор на международните пазари, който не очаква това да се случи, защото би намалило подкрепата на Запада за Израел.
"Основният сценарий е атаката да бъде върху военни обекти в Иран и да бъде умерена."
Близкият изток произвежда една трета от световните количества петрол. Оттам минават и ключови транспортни артерии. Всеки голям конфликт, който би ограничил производството и доставките на петрол оттам, е рисков, обясни Димитър Георгиев.
Докато не стихне напрежението, цените на петрола ще останат по-високи, отколкото бяха миналата седмица, заяви той.
"На теория може безкрайно много да си повишат цените."
В най-неблагоприятната ситуация – горящи петролни кладенци, ще видим трицифрени цени на петрола, каза експертът, но определи това като "изключително малко вероятен сценарий".
Големите опасения за тежък регионален конфликт, който въвлича великите сили, няма да се сбъднат, смята Георгиев. Той допуска дори спад на цените в рамките на 6 месеца.
Цените на петрола не са били сериозно засегнати от инфлацията заради голямото производство и засиленото глобално предлагане. Големият тренд на инфлацията е твърдо надолу, посочи още Димитър Георгиев, но същевременно добави, че трябва да свикнем с постоянния ход на цените на стоките нагоре.
Ако се вгледаме в историята назад, светът никога не е бил по-мирно място. Няма въоръжени конфликти там, където се произвежда петрол, а това води до устойчиво производство и трайно предлагане, което пък задържа цената, коментира Димитър Георгиев.
Георгиев прогнозира кратко и постепенно поскъпване на бензина и дизела у нас през следващите няколко седмици, след което цените отново да се върнат на сегашните нива, дори по-ниски.
Балансиран бюджет може да се постигне не чрез увеличаване на данъците, а чрез задържане на разходите - постепенно отдръпване на държавата от икономиката, изрази мнение финансистът в предаването "Преди всички".
По-високи пенсии може да има, но не чрез номинално увеличаване всяка година за сметка на бюджетен дефицит, а чрез устойчив ръст на икономиката, който се постига чрез намаляване на пречките за правене на бизнес, подчерта Георгиев.
"Страната има нужда от стимулиран бизнес, ниски данъци, нови инвестиции. Защото имаме сериозен проблем с привличането и на чуждестранни, и на местни инвестиции."
Водещи
-
Райчев: Борисов иска ново отношение към себе си, партиите трябва да се съобразяват с него
По думите на социолога от ПП-ДБ не осъзнават ситуацията, в която се намират
13.11 | 21:00
-
„Правосъдие за всеки“ продължава с протестите
Основните притеснения на хората са свързани с процедурата за избор на главен прокурор
13.11 | 20:30
-
„Дана“ отново връхлита Испания, торнадо в Марбея (ВИДЕО)
Във Велес-Малага и Торе дел Мар видеозаписи показват кални наводнения, преливащи канализации и...
13.11 | 20:15
Най-четени
-
ИТН няма да подкрепи кандидатурата на Бойко Борисов за министър-председател
График на консултациите
13.11 | 09:59
-
ГЕРБ – СДС стартира разговори за обсъждане на съвместни политически действия в рамките на 51-ото Народно събрание
Малко след 8:30 започна срещата с коалиция „БСП – обединена левица“. Срещата е закрита за...
13.11 | 09:30
-
Ивайло Мирчев: Не познавам Доган и не си пия кафето с Пеевски
Народният представител припомни събитията от Росенец преди четири години, определяйки ги като...
13.11 | 10:15
-
Радев: Веднага след избора на председател на НС мога да свикам консултации
Трябва да се спазват конституционните процедури, отбеляза президентът
13.11 | 13:00