Фирмите лъжат за 13-те милиарда в касите 26.11 | 15:10
В противен случай излиза, че в обръщение у нас има едва 1 млрд. лв.

Фирмите, които декларираха, че държат в касите си пари, които се равняват на общо 13 млрд. лв. май ще се окаже, че лъжат. В противен случай ще излезе, че в обръщение у нас има едва около 1 млрд. лв. Това става ясно от проверките на Националната агенция за приходите (НАП) на компании, декларирали, че съхраняват над 1 млн. лв. в брой. Заради съмнения, че по този начин бизнесът укрива плащането на данък печалба и дивидент, НАП даде срок на фирмите да извършат счетоводни корекции.
Близо 13 млрд лв. би трябвало да се намират в касите на фирмите, според техните данъчни декларации. Истината е, че тези суми фактически е невъзможно да са там, тъй като всички пари в обръщение в България, отпечатани от БНБ, са приблизително 14 млрд. лв., показва проверка на БНТ. Т.е. няма как 98% от всички пари да са заключени в касите на фирмите. А в същото време в обръщение в цяла България да има едва около 1 млрд. лв.
Поради тези подозрения преди малко повече от 40 дни НАП тръгна по следите на милионите. Бяха проверени над 550 дружества, а хиляди други получиха предупредителни писма. Резултатът - значителна част от компаниите коригираха финансовите си резултати и вече 3 млрд. излязоха на светло. Върху тази сума фирмите платиха 200 млн. лв. разпределение на печалба и други 130 млн. - данък дивидент.
От приходната агенция напомнят, че след 1-ви януари подходът към фирмите, използващи фирмените каси за лични нужди, ще се втвърди.
"Ние дадохме възможност, шанс на компаниите, доброволно да коригират финансовите си резултатит и една значителна част от тях го направиха. И нашият съвет е към компаниите, които все още имат притеснения за техните касови наличности, е да направят това до края на годината. Да се свържат с НАП, да подадат коригиращи документи и да внесят съответните данъци, защото виждането на НАП е, че през 2018-та единственото, което ще се случва са инвентаризации, проверки и ревизии", обясни пред БНТ говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров.
И още нещо заплашва фирмите, които не коригират счетоводно касовите си наличности. Върху всяка разпределена сума над 10 хил. лв. ще баде наложена санкция от 30% заради нарушение на забрана за плащане в брой. А върху средствата, раздадени на управителите за техни лични нужди, ще се наложи данък печалба от 5%.
Водещи
-
Спират движението на „Дунав мост“ при Русе
Причината е авариен ремонт на фуга в неремонтирания участък на съоръжението
05.06 | 21:00
-
Милен Велчев: България няма да е принудена да плаща дълговете на страни в еврозоната
"Увеличението на заплатите зависи от успехите на българската икономика, в което не се...
05.06 | 20:45
-
Димитър Манолов - скептичен за значимо нарастване на доходите след влизането в еврозоната
Според президента на КТ „Подкрепа” ще се намерят хора, които да „ловят риба в мътна вода”...
05.06 | 20:30
-
Обявена е награда за информация за хакерите, атакували "Черна писта"
Наградата е до 500 000 лева за информация
05.06 | 20:15
Най-четени
-
Бургаско в паника: Мразовита мъгла обгърна морето
Стари моряци се кръстят и твърдят, че тя носи духовете на загинали моряци
05.06 | 14:00
-
Закриват университет, ако 6 месеца не провежда обучение
Нови правила за финансиране на второто висше образование
05.06 | 10:45
-
Българските символи запазват своето място и върху новата валута
Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва задължителни...
05.06 | 12:30