Цв. Василев: Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ АД до крах 10.12 | 16:05
Това се правило в услуга на частни интереси, твърди банкерът

"Корпоративна търговска банка" АД е жертва на една позорна кампания, организирана от политико-икономическия кръг на ДПС. Целта на кампанията беше да доведе банката до изкуствена несъстоятелност, за да се придобият активите й на атрактивни цени, както и да се стопят няколко дълга. Това казва Цветан Василев пред немския вестник "Ханделсблат” в материал, публикуван в печатната версия на изданието на 9 декември 2014 г.
Според Василев това се случва благодарение на политици и ключови фигури от българската прокуратура, които обслужват частни интереси.
Той споделя, че като едноличен собственик на най-големия акционер в банката е предприел правни действия срещу незаконното отнемане на лиценза на КТБ АД. Според него "Корпоративна търговска банка" АД никога не е имала проблем с ликвидността. Василев подчертава, че въпреки масираната кампания срещу КТБ АД през последните години, тя е обслужвала компании, чиято годишна EBITDA надхвърля 240 милиона евро.
Относно обвиненията в кражба, той коментира: "230 млн евро са останали в КТБ АД по сметките на фирми, свързани с мен. Няколкостотин хиляди евро са по личните сметки на мен и моето семейство”, и допълва, че ще направи всичко възможно, за да излезе истината наяве и да докаже своята невинност.
"Краят на КТБ АД е в резултат на комплот”, обобщава Василев.
Според него Българската централна банка (БНБ) и правителството са позволили да се злоупотреби и с информация относно сметките на клиентите.
"Имена и състояния на сметки станаха публични без съгласие на клиентите и въпреки че това е незаконно. В допълнение, на кредитополучателите не им беше разрешено да покриват своите вноски с депозитни средства от сметките им", коментира мажоритарният акционер на банката.
Василев казва още, че ще се завърне в България, когато е гарантирана сигурност за него и семейството му и има ясни индикации за справедлив процес.
В момента банкерът се намира в Сърбия, където изчаква решението на сръбския съд относно искането на българския главен прокурор Сотир Цацаров за неговото екстрадиране. Все още обаче не е ясно кога съдът ще гледа делото по искането на българските власти.
За разлика от българското законодателство, в Сърбия право на решение има и правосъдният министър, и то е след решението на съда. Както и у нас, и там Цветан Василев има право да обжалва.
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59