Четете дребния шрифт, преди да подпишете договор за кредит 26.09 | 15:50
КЗП: Банките променят лихвения процент по кредитите без обективни причини
Обръщайте специално внимание на дребния шрифт при договора за кредит, преди да го подпишете. Там обикновено се крие съществената информация, съветват от Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Изисквайте предоставянето на преддоговорна информация под формата на стандартен европейски формуляр. Преди да кандидатствате за кредит е необходимо предварително да се информирате за най-важните условия по отпускането, усвояването и издължаването на кредита - общата сума по кредита, размерът на лихвения процент, размерът на годишния процент на разходите по кредита, в т.ч. комисионните и таксите на банката; срок на договора и размер, брой и периодичност на погасителните вноски.
Имате право да изискате и да получите предварително и безвъзмездно екземпляр от проекта на договор, освен в случаите когато кредиторът не желае да Ви отпусне кредит, обясняват още от комисията.
През 2011 г. в КЗП са постъпили общо 84 жалби от потребители, от тях 62 са свързани с предоставянето на потребителски кредити, а 22 броя - с предоставянето на ипотечни кредити. През първото полугодие на 2012 г. пък са постъпили общо 89 жалби от потребители, от тях 69 броя са относо потребителски кредити и 20 за ипотечни кредити.
КЗП е извършила анализ на Общите условия на 25-те банки, опериращи в България, които предоставят потребителски и ипотечни кредити на физически лица. От анализа са установени няколко нарушения от страна на банките.
Без изчерпателно посочване на обективни критерии банките въвеждат възможност да променят лихвения процент по договорите за потребителски и ипотечни кредити. Освен това финансовите институции определят лихви за забава за просрочени вноски при потребителските и ипотечните кредити, несъобразени със съществуващата нормативна уредба.
Банките въвеждат субективни критерии с допълнителни утежнения за потребителите за допълване на вече договорените обезпечения при потребителските и ипотечни кредити, установява още анализът.
КЗП е изготвила препоръки до банките посочените нередности бъдат отстранени в срок, определен от Комисията. Болшинството от банките (21) са спазили препоръките на Комисията и неравноправните клаузи са отстранени.
Останалите четири банки са изразили принципна позиция, че са съгласни с дадените препоръки и ще предприемат действия в тази насока. В случай, че в посочения срок клаузите не бъдат отстранени от тези Банки, КЗП ще изпълни задължението си и ще предприеме действия по завеждането на колективен иск, информират от комисията.
Водещи
-
Къде у нас са най-ниските и къде най-високите заплати?
Общо за страната средната годишна заплата е била 24 485 лева.
19.12 | 17:59
-
Главчев не подписа Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна
"Зеленски прояви пълно разбиране. Каза, че ще изчака, когато сме готови", допълни Главчев.
19.12 | 17:20
-
Нуждата от редовно правителство с пълен управленски мандат обсъдиха преговорите екипи на ГЕРБ - СДС и ИТН
Това съобщиха от първата политическа сила, която от началото на седмицата всеки ден се среща с...
19.12 | 16:59
-
Путин е готов да се срещне с Тръмп "по всяко време", "ако той пожелае"
Позицията на Москва
19.12 | 16:20
Най-четени
-
Радостин Василев: Подкрепям искането на имунитети
Припомняме, че главният прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искания за...
19.12 | 13:59
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59
-
Ваня Григорова: Заради нощния транспорт в София намаляват дневните линии
Общинският съветник каза, че преди днешното заседание на СОС е бил разгледан доклад за...
19.12 | 13:40