Новият закон за ипотечните кредити дава повече гаранции 07.10 | 10:33
Законът дава срок от 14 дни след представянето на обвързващата оферта от страна на кредитодателя

Публикувано във факти.бг:
Действащият от две години Закон за кредитите за недвижими имоти на потребители дойде, за да систематизира разпокъсаната дотогава нормативна уредба в тази сфера и да гарантира на хората, че има ясни задължения към предоставящите такъв тип заеми финансови институции. "Новият закон урежда хипотезите, в които след тегленето на ипотечен кредит нещо се обърква – дали поради причина, че потребителят е бил в затруднение да си погасява вноските, дали поради това, че кредиторът е бил неизряден спрямо клиента си, когато му е предоставял определени условия. Там се въвеждат и механизмите за контрол", каза председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов, цитиран от BulgariaOn Air.
Кредитодателите са длъжни непрекъснато и безплатно да информират за своите условия. При напредването на преговорите, още преди сключването на договора за кредит, те следва да изготвят т. нар. Стандартен европейски формуляр. В него са описани кратко и ясно за конкретния кредит, който ще бъде отпуснат на конкретния потребител, каква ще бъде главницата, какви ще са разходите за проучването на кредитоспособността на потребителя, което е изключително важно при такъв тип заеми, разясни още Маргаритов.
Новият закон за ипотечните кредити въвежда за първи път т.нар. "кредитни съветници". "Даваме си Стандартния европейски формуляр. Макар в него сравнително ясно да е разписана информацията, поради специфичната материя не всички хора могат да я разберат. Кредитните съветници са лица, които нарочно, по занятие се занимават с това, регистрирани са в БНБ и дават съвети на потребителите, без това да представлява по никакъв начин оферта дали конкретният кредит да бъде взет или – не", поясни той. По думите му това са гаранции, които би трябвало да препятстват възможността потребителят да бъде заблуден и принуден да плаща по-големи от договорените лихви или други такси, за които не е знаел при подписването на договора.
Законът дава срок от 14 дни след представянето на обвързващата оферта от страна на кредитодателя, в който потребителят следва да вземе окончателното си решение. Този период му осигурява допълнително време, в което може да прочете отново договора, да се консултира при необходимост, да сравни и други предложения и да се увери, че в крайна сметка прави информиран избор, каза още Маргаритов. Той препоръча хората да съпоставят повече оферти и да не се впускат в първото попаднало им предложение. Според него културата на потребителите се повишава и те са все по-склонни да взимат решения след информиран избор.
Водещи
-
Днес и утре е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса
Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с...
23.07 | 12:30
-
Необходимият нетен месечен доход за издръжка на тричленно семейство в България е 2748 лв. към края на второто тримесечие
От синдиката представиха на пресконференция резултатите от наблюдението на потребителските...
23.07 | 12:45
-
"Продължаваме промяната" обяви, че официалната им страница в интернет е била подложена на хакерска атака
Защитите ни се активираха навреме и реални проблеми с достъпа нямаше
23.07 | 12:15
-
Военни и хеликоптери на ВВС гасят пожари на няколко места в страната
29 военнослужещи с 6 броя техника от формированията на Сухопътните войски в Мусачево и Горна...
23.07 | 11:30
Най-четени
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
Принца на мрака Ози Озбърн, който си отиде на 76 г. във вторник
Групата Black Sabbath, с която той положи основите на хеви метъла, публикува негова снимка от...
23.07 | 09:14
-
Въведено е частично бедствено положение в Тополовград заради пожар в Сакар
Предупреждение за населението
23.07 | 10:15