"Турски поток" ще минава и през България, реши "Газпром" 22.11 | 09:20
Освен през нашата държава трасето е през Сърбия, Унгария и Словакия

"Газпром" е взел решение за маршрута на втората тръба от "Турски поток" и той ще минава през България, Сърбия, Унгария и Словакия. Това пише в днешния си брой руското издание Комерсант, цитирано от Нова тв.
Алтернативата беше втората тръба да минава през Гърция към Италия. В понеделник в Истанбул Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган присъстваха на церемония за края на изграждането на морската част от "Турски поток". Тогава обаче не беше ясно накъде ще продължи втората тръба.
"Газпром" възнамерява да започне доставките през "Турски поток" за България и Сърбия в началото на 2020 г., а в Унгария през 2022 г., което ще позволи още от 2022 г. да се откаже от транзита през Украйна. По същество, това е маршрутът на "Южен поток".
За доставките на тези обеми от Турция през България ще бъде използвана част от съществуващата инфраструктура в реверсен режим. Около компресорната станция "Провадия" в североизточна България ще бъде построена станция "Нова Провадия" и от нея ще бъде изграден нов газопровод с дължина 474 км и налягане 7,5 Мпа, което ще се поддържа от още една компресорна станция "Расово" край границата със Сърбия. Газопроводът ще пресича границата в района на град Зайчар. Цената на разширяването на системата ще бъде 1,63 милиарда долара, пояснява още "Комерсант".
Водещи
-
Иван и Андрей разкриха истината: Как се манипулира рейтингът на предаванията
Битката между Нова телевизия и bTV за вниманието на зрителите е по-ожесточена от всякога
10.03 | 12:30
-
Добри пролетни новини се задават за пенсионерите
Те могат да очакват великденски добавки тази пролет, като се обсъждат предложения за подкрепа...
10.03 | 12:15
-
Поредно заседание по дело срещу Васил Божков за нанесени щети на държавния бюджет
Папазки каза, че не познава Красимир Каменов-Къро, който бе убит
10.03 | 11:59
-
Обрат с парното! Плащаме по-малко
В предложения проект на наредба се предлага количеството топлинна енергия, отдадено от...
10.03 | 11:45
Най-четени
-
Костадинов отправи остра критика към Европейския съюз и действията на Европейската комисия
"Вчера румънската ЦИК отказа да допусне Калин Джорджеску до участие в изборите. Европейската...
10.03 | 09:25
-
Имен ден празнуват Галина, Галя, Галена и Галин
Църквата почита Св. мъченици Кодрат и Галина – покровители на вярата в трудни времена
10.03 | 09:15
-
Още един пролетен ден
Максималните температури ще са между плюс 16°C и 20°C, в района на Видин, Сандански и Пловдив...
10.03 | 08:00
-
Кога за първи път България преминава към лятното часово време?
Ще се върнем отново към астрономическото време на 25-и срещу 26-и октомври.
10.03 | 09:59