700 млн. евро скараха животновъди и зеленчукопроизводители 31.08 | 11:15
Двата сектора не могат да се разберат как да си разпределят средствата до 2020 г.

Битка за разпределение на над 700 млн. евро от ЕС скара браншовете в земеделието. От двете страни на барикадата се оказаха животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци, които трябва да си поделят тези пари от 2015 до 2020 г. И двата сектора искат да вземат 70% от сумата. Парите се дават по схемата за "обвързана подкрепа”, която трябва да подпомага уязвими сектори. На година спорещите браншове ще трябва да си поделят по 118,6 млн. евро, съобщи в. "Труд".
Според последното изпратено за одобрение споразумение 33% от парите се очаква да отидат за сектор плодове и зеленчуци, а останалите 67% - за животновъдство. "В ЕК е изпратено предложение, което е нелегитимно, несъгласувано и не съответства на становището на преобладаваща част от организации в земеделието и Комисията по земеделие към предходното Народно събрание”, заяви Марияна Милтенова от Съюза на градинарите в България. Съюзът е изпратил писмо до еврокомисаря по земеделие Дачиан Чолош, в което настоява Брюксел да върне изпратеното от България разпределение на средствата.
В писмо до служебния аграрен министър Васил Грудев също се настоява да се изтегли изпратеното разпределение на средствата. От Съюзът на градинарите предлагат и ново разпределение. Производителите на плодове, зеленчуци и картофи да получават 69% от годишната сума или 81,8 млн. лв. За животновъдите да остават 36,7 млн. евро годишно.
"При такова разпределение животновъдите няма да получават по-малки годишни субсидии от нас, защото те вземат и пари от националния бюджет. Общата им субсидия с добавените пари от хазната за година ще стигне 83,5 млн. евро”, мотивира се Милтенова.
Производителите на плодове и зеленчуци обещават, че ако получат исканите пари, ще разкрият около 50 000 нови работни места.
Лекомислено е да ни вземат парите, смятат животновъди
"Лекомислено и тъпо е производителите на плодове и зеленчуци да се опитват да ни вземат от парите. По-добре е страната ни да настоява да се увеличат парите за обвързана подкрепа, така че и двата бранша да получават повече пари”, коментира пред медията Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите.
Той припомни, че допреди една година производителите на плодове не са получавали никакви субсидии и животновъдите са ги подкрепили, за да се промени ситуацията и да започнат да получават субсидии за качествени плодове.
Водещи
-
Митов:За мен това е чиста проба саботаж на въвеждането на еврото в България.
Министърът посочи, че до преди два часа искането на президента не е било внесено в парламента,...
12.05 | 17:59
-
Стотици кулинарни майстори ще участват във Фестивал на баницата във Врачанско
По традиция кулинарните шедьоври ще бъдат разделени в три категории - солена, сладка и...
12.05 | 17:40
-
Хотелиери и ресторантьори недоволни от ремонтите по пътя към морето
По този начин според организацията държавата работи за конкурентните ни съседни дестинации...
12.05 | 17:20
-
Прокуратурата разследва Конституционния съд за касирането на изборите
Наблюдаващият прокурор Виолета Марчева от отдел "Специализиран" на СГП е преценила, че има...
12.05 | 16:59
Най-четени
-
Алгафари за референдума: Баба Пена и бай Хасан не трябва да бъдат питани за еврозоната
Това заяви пиар експертът Нидал Алгафари по темата с референдума за еврозоната, иницииран от...
12.05 | 13:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45