Fitch успокои: кредитният рейтинг на България остава стабилен 10.01 | 20:53
Агенцията отбелязва силната фискална позиция на България

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings Ltd. потвърди дългосрочния кредитен рейтинг 'BBB-/ВВВ' на България съответно в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива. Краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута също беше потвърден на "F3", както и таванът за страната на 'ВВВ+'.
Запазването на кредитния рейтинг отразява силната фискална позиция на България, а определянето на стабилна перспектива показва, че рисковете за кредитния рейтинг на страната са балансирани.
Според Fitch стабилните публични финанси се явяват ключов фактор за потвърждаването на кредитния рейтинг, попадащ в категорията инвестиционен клас.
В доклада е отчетено, че са акумулирани значителни буфери, в т.ч. нивото на фискалния резерв достига 6,3% от БВП към ноември 2013 г., а това на международните валутни резерви надвишава три пъти стойността на паричната база. Fitch прогнозират, че през 2014 г. бюджетният дефицит на начислена основа ще бъде близък до оценката от 1.8% от БВП за 2013 г., а през 2015 г. се очаква нивото му слабо да се понижи.
Водещи
-
В Полша: Задържаха още един заподозрян украинец за взрива на „Северен поток“
Той е бил издирван по европейска заповед за арест, издадена от германски съд
30.09 | 17:00
-
Meteo Balkans предупреди: Проливни дъждове и вълни до 5 метра по нашето Черноморие
Причината е предстоящият циклон
30.09 | 16:15
-
Мартин Димитров предупреди: Отиваме към повишаване на данъците
Сегашното левичарско харчене може да доведе до румънски или гръцки сценарий, предупреди...
30.09 | 16:00
Най-четени
-
Вече са факт новите приети правила по Закона за движение по пътищата
По отношение на пешеходците законът вече изисква те да бъдат особено внимателни и...
30.09 | 11:15
-
Станков: Ремонтите на Топлофикация започват от училища и градини
Това каза министър Станков на националната конференция "Компас 2025", посветена на големите...
30.09 | 12:15
-
Китай плаща 32 хиляди долара годишно за прегръщане на панди
Служителите получават годишна заплата от 32 000 долара, за да се грижат за пандите и да...
30.09 | 11:45