Standard&Poor's потвърди кредитния рейтинг на България 01.12 | 11:30
Перспективата е положитена заради възможността да влезем в чакалнята за еврото

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB-/A-3'. Перспективата пред рейтинга също се потвърждава и остава положителна.
В обобщения коментар на S&P Global Ratings се казва, че паричните условия в България продължават да се подобряват, нарастването на кредитите подкрепя растежа и страната постига напредък по присъединяването си към Валутния механизъм II (ERM II).
Рейтинговата агенция очаква силен ръст на БВП в периода 2018-2021 г., дължащ се на силното частно потребление и ускоряването на инвестициите. Продължаващото усвояване на средствата от фондовете на ЕС и затягането на условията на пазара на труда ще подкрепят производителността през годините.
Положителната перспектива отразява значителната вероятност България да се присъедини към Валутния механизъм II. От Агенцията вярват, че този стремеж към членство в еврозоната ще подкрепи и продължаващите усилия на страната да се справи с оставащите институционални пречки и структурни проблеми.
S&P Global Ratings биха повишили кредитния рейтинг, ако българският лев влезе в ERM II, което ще подкрепи по-нататък доверието и ефективността на паричната политика. Допълнителен напредък в институционалните и структурните реформи, например по отношение на съдебната система, също би допринесъл за подобряване на кредитоспособността на страната.
Рейтинговата агенция може да преразгледа перспективата пред рейтинга до стабилна, ако подобренията в балансите на банките се обърнат надолу или ако се появи натиск върху платежния баланс, например поради възобновяване на дисбаланси или външен шок върху България, която има отворен тип икономика. Перспективата също така би се преразгледала до стабилна, ако пътят на България към приемането на еврото се удължи прекомерно във времето.
Пълното съдържание на прессъобщението на S&P Global Ratings можете да видите тук.
Водещи
-
Желязков: Радев е подписал указ за освобождаването на Тончев като председател на ДАНС
До момента нямаме съгласуване за главен секретар на МВР, каза Желязков и допълни, че ще бъде в...
06.06 | 11:15
-
Васил Терзиев: В новите договори за сметопочистване ще бъдат заложени от 2 до 10 пъти увеличаване на санкциите
На въпрос дали си говори още с Борис Бонев, Терзиев отговори "рядко".
06.06 | 10:57
-
Депутатите изслушват премиера и министри в парламентарния контрол
Парламентарният ден в Народното събрание днес започва с блиц контрол, в който премиерът и...
06.06 | 10:44
-
С еврото ще можете да си купите половин хляб повече
Демек с еврото, ще можете да си купите половин хляб повече."
06.06 | 10:30
Най-четени
-
АББ: Превалутирането на сметки ще бъде автоматично и безплатно
От Асоциацията уверяват, че през първите шест месеца превалутирането на левове в евро е без...
06.06 | 09:45
-
Жълт код за гръмотевични бури и градушки
Жегата продължава, термометърът ще стигне до 36 градуса
06.06 | 08:00
-
НАП, КЗК и КЗП подписват споразумение за борба срещу нелоялни практики
Днес трите институции се очаква да обявят и част от мерките, които предвиждат, за да не се...
06.06 | 09:59