Standard and poor's повиши повиши перспективата пред кредитния рейтинг на България 25.11 | 11:19
Положителната перспектива отразява мнението на рейтинговата агенция, че има вероятност, поне едно към три, България да се присъедини към еврозоната през следващите 24 месеца
Международната рейтингова агенция "Стандарт енд Пуърс" повиши перспективата пред кредитния рейтинг на България до положителна от стабилна, съобщиха от Министерството на финансите. Агенцията потвърждава дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Положителната перспектива отразява мнението на рейтинговата агенция, че има вероятност, поне едно към три, България да се присъедини към еврозоната през следващите 24 месеца.
Управляващата коалиция, сформирана през юни, представлява първото стабилно българско правителство през последните две години, след проведени пет парламентарни вота, пишат от S&P Global Ratings ("Стандарт енд Пуърс"), цитирани от Министерството на финансите.
Една от основните политически цели на правителството е присъединяването на страната към еврозоната, което се планира да се постигне от 1 януари 2025 г. България може да не изпълни всички критерии за конвергенция, особено този за ценовата стабилност. Дори ако страната не се присъедини към еврозоната през 2025 г., от рейтинговата агенция очакват, че присъединяването вероятно ще бъде отложено за 1 януари 2026 г.
Въпреки застаряващата работна сила, икономиката на България има силни перспективи за реален растеж, със средни темпове от 3% за периода 2024-2026 г., воден основно от вътрешното търсене. Потреблението ще остане силно поради доброто представяне на пазара на труда, който подкрепя нарастването на реалните заплати. Достатъчното средства от ЕС за България, които S&P Global Ratings оценяват на над 30% от БВП за 2023 г., ще подкрепят инвестиционната активност през следващите години. Получаването и използването на всички налични средства ще бъде предизвикателство, тъй като наближават крайните срокове по основните програми за финансиране - Многогодишната финансова рамка на ЕС 2014-2020 г. и Механизмa за възстановяване и устойчивост, в рамките на програмата "Следващо поколение ЕС" (NGEU).
S&P Global Ratings оценяват фискалните резултати на България като едни от най-добрите сред страните от Централна и Източна Европа и очакват, че текущите фискални планове ще доведат до дефицити под 3% от БВП в периода до 2026 г., запазвайки нетния държавен дълг под 20% от БВП. Очакват дефицитът по текущата сметка да остане нисък и свръхфинансиран от фондове от ЕС и потоци на преки чуждестранни инвестиции, ограничавайки нуждата от външно финансиране и запазвайки стабилна външна позиция.
S&P Global Ratings биха повишили кредитния рейтинг през следващите две години потенциално с няколко степени, ако България стане член на еврозоната. От агенцията отбелязват, че биха ревизирали перспективата пред рейтинга на стабилна, ако очакванията за присъединяване на България към еврозоната станат по-малко вероятни.
Водещи
-
"Топлофикация София": Огромни дългове, амортизирана мрежа, без пари за инвестиции и ремонти само при аварии
Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев заяви в "България...
16.12 | 10:45
-
От следващата година стажът и възрастта за пенсия по общия ред се повишава
Тези, които няма нужния стаж, могат да се пенсионират по чл. 68, ал. 3 от КСО – през 2025 г....
16.12 | 10:15
-
Коктейлът от вируси си остава
"След празниците процентът на положителните проби ще нарасне, докато грипът изтика всичко...
16.12 | 09:45
Най-четени
-
Днес празнуват всички с имената Марин, Марина, Маринела
Православната църква почита днес паметта на свети пророк Аге
16.12 | 09:09
-
Пада възрастовата граница на децата, които се пристрастяват към тютюнопушене
Тя обясни, че вейповете са много опасни, защото не се знае каква ще бъде реакцията на...
16.12 | 09:33
-
Коктейлът от вируси си остава
"След празниците процентът на положителните проби ще нарасне, докато грипът изтика всичко...
16.12 | 09:45
-
Опасни предизвикателства: Искат забрана на Тик Ток у нас заради пореден инцидент
"Дигиталният свят е завладял до такава степен днешното младо поколение. Езикът е различен,...
16.12 | 09:14