Болницата в Силистра закъса финансово, дължат й пари, а трябва да вдига заплати 10.02 | 19:31
Здравното заведение в областният град е и с най-лошото оборудване в България
За поредна година Многопрофилната болница в Силистра е в тежко финансово състояние. Здравната каса отказва да и плати близо 60 000 лева надлимитна дейност по клинични пътеки. Има и разсрочени задължения в размер на 600 000 лв. Според решение на НЗОК болниците ще получат парите за надлимитната си дейност само за периода от април до ноември миналата година. Силистренската болница обаче не е сред тях и ще си търси правата в съда.
"Пряко ни засяга, тъй като в изработена надлимитна дейност са консумирани разходи, които са за сметка изцяло на болницата - това влияе на върху възнагражденията на персонала и върху средствата, които се отделят за консумативи", каза д-р Здравко Горанов, завеждащ Хирургично отделение в МБАЛ Силистра.
Въвеждането на месечни бюджети е само част от причините за нестабилното финансово състояние на лечебното заведение. Директорът на МБАЛ - Силистра заяви, че с колегите от областните болници са настоявали в сила да останат действащите до миналата година тримесечни бюджети. "Единият месец може да има повече пациенти и така наречената подлимитна дейност да бъде заработена, а следващия - по-малко и така да останат неусвоени средства. В рамките на 3 месеца ние управлявахме тези средства, което ни правеше малко по-спокойни. Сега, ако пациентите са по-малко през месеца, болницата губи парите", обясни д-р Даниела Костадинова.
Според нея сериозен проблем пред ръководството на болницата е и новият по-висок размер на минималната работна заплата. Здравното заведение ще трябва да търси допълнителни средства, тъй като фонд работна заплата, който сега е 620 000 лв., ще бъде надхвърлен. "Това не е повишение на заплатите само на санитарите и общите работници. Това значи, че трябва да има увеличение за всички работещи, защото трябва да се спази някаква прилична граница - разлика между отделните категории персонал", допълни Костадинова.
Силистренската болница е акционерно дружество, като държавата е с най-голям дял. През последните 3 години обаче здравното заведение не е получило нито лев за капиталови разходи. На територията на болницата незавършени помещения се рушат. Такъв е примерът с построената нова сграда, в която би трябвало да функционира интензивно детско отделение и диагностичен блок на АГ - отделението. Според д-р Костадинова, това се дължи на липсата на подкрепа от страна на отговорните за града политици и управници.
"Всички признават, че нашата база е най-лошата в България от областните болници. Но за 3 години инвестиционни проекти, писма и разговори, нищо не се случи. Реално смятам и съм убедена, че няма справедливост при разпределяне на тези инвестиции от страна на министерствата", заяви още д-р Костадинова. От ръководството на лечебното заведение се надяват все пак институциите да обърнат внимание на нуждите и проблемите на всички болници като силистренската.
Водещи
-
Психиатричната помощ остава извън клиничните пътеки
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър
07.02 | 13:15
-
"Възраждане" излизат на протест пред БНБ на 22 февруари
Това обяви във Фейсбук профила си лидерът на партията Костадин Костадинов.
07.02 | 12:59
-
Росен Желязков: Важно е да увеличим приходите и да осветлим сивата икономика
Данните за последното тримесечие ще определят бюджетната рамка
07.02 | 12:45
-
Проф. Ангелов за вейповете: Битката ще е голяма, но няма да отстъпим и крачка назад
По думите му контролът ще се осъществява от подчинените на МВР органи.
07.02 | 12:30
Най-четени
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
-
Застудяването продължава
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 2°С-7°С
07.02 | 08:00
-
Томислав Дончев: Очаквам по второ плащане да получим нула финансиране
България е усвоила едва 11% от евросредствата по ПВУ
07.02 | 11:15