Австрийският канцлер: Шенгенското вето на Австрия остава в сила за България 22.01 | 12:20
Тази вечер Карл Нехамер и министърът на вътрешните работи Герхард Карнер пристигат у нас
![Австрийският канцлер: Шенгенското вето на Австрия остава в сила за България](http://inews.bg/pictures/2386736_1004.jpg)
Тази вечер австрийският канцлер Карл Нехамер и министърът на вътрешните работи Герхард Карнер пристигат в България, съобщават австрийските медии и цитират изявленията, направени в прессъобщение в навечерието на визитата, в които Нехамер подчертава, че ветото за Шенген остава в сила, съобщава БТА.
"Докато Шенгенското пространство не функционира и например Германия извършва контрол по границите с други държави от Шенген, каквато е Австрия, както правят това и много други европейски страни, не можем да разширяваме това пространство. Затова Шенгенското вето на Австрия остава в сила, докато ситуацията принципно се промени", посочва Нехамер.
Утре, 23 януари, Нехамер и Карнер ще посетят българо-турската граница. Австрийският канцлер поставя изискване за "пълна подкрепа на България и Румъния и най-после конкретни акции от страна на Европейската комисия за укрепване на защитата на външните граници. България трябва да бъде в състояние да изгради такава здрава гранична защита като тази на Гърция. За целта от страна на Европейския съюз трябва да бъдат предоставени необходимите средства". По-нататък Нехамер заявява: "Трябва още по-здраво да натиснем спирачката на бежанците, не само в Австрия, а и в цяла Европа". Намерението на австрийския канцлер е при посещение на българо-турската граница да обсъди този въпрос с българския президент Румен Радев.
В съобщението министърът на вътрешните работи Герхард Карнер е категоричен: "България се нуждае от бърза и подходяща подкрепа за защита на външната граница с Турция. Като пример може да служи гръцката гранична ограда". Големият брой заловени мигранти в Австрия показва, че "Шенгенската система е счупена. Докато тази система и опазването на външните граници не функционират, не може да има разширяване", отбелязва той.
Федералният канцлер и министърът на вътрешните работи на Австрия изразяват съжаление, че България е оставена сама да охранява своята около 240-километрова граница с Турция, която е и външна граница на Европейския съюз.
В планираното за утре посещение на границата от българска страна ще участват президентът на България Румен Радев и министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев. Програмата включва посещение на регионалния координационен център на граничната полиция край град Елхово, а след връщането в София - среща на австрийската делегация със служебния министър-председател Гълъб Донев.
Водещи
-
Леко затопляне, на места - слънце
Максималните температури ще са между 4° и 9°, в Дунавската равнина и Тракия райони – до 10-13°
14.02 | 08:00
-
Росен Желязков назначи четирима зам.-министри
13.02 | 21:00
-
Полицията моли за съдействие: Виждали ли сте тази жена?
81-годишната Марийка Христова от Разград страда от деменция
13.02 | 20:45
-
Джартов: Системата BG-Alert ще бъде тествана през април
„Предстои да бъде разработена стратегия за готовност при бедствие на ЕС”, каза директорът на...
13.02 | 20:30
Най-четени
-
Леко затопляне, на места - слънце
Максималните температури ще са между 4° и 9°, в Дунавската равнина и Тракия райони – до 10-13°
14.02 | 08:00
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30