България изпуска първите коронасубсидии 09.06 | 18:00
Идната седмица ЕК започва да одобрява националните планове, но българският ще липсва

Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен съобщи вчера пред Европарламента в Страсбург, че идната седмица ЕК ще започне да одобрява националните планове за въстановяване и устойчивост, въз основа на които ще бъдат отпуснати субсидии и нисколихвени кредити за преодоляване на кризата от пандемията. "Парите ще започнат да текат през следващите седмици", каза тя. Става дума за пускане в действие на фонд от 800 млрд. евро, от които на България се полагат безвъзмездно 6,217 млрд. евро.
Португалската министърка по европейските въпроси Ана Закариас обяви като представителка на страната председател на Съвета на ЕС, че първите държави, чиито планове бъдат одобрени, ще получат много бързо до 13% авансови плащания от полагаемите им се средства. Но България няма да бъде сред тях, защото не се справи със задачата да подготви годен за европейските изисквания план.
Фон дер Лайен не назова първите държави получателки, но според базираното в Брюксел електронно издание "Политико" , което се позовава на европейски дипломати, вероятно това ще бъдат Португалия, Испания, Дания и Гърция. Друго брюкселско издание - "ЕЮ Обзървър" - посочва, че 23 държави са представили плановете си в срока до края на април, докато четири не са успели. Това са България, Естония, Малта и Нидерландия.
Правителството на премиера Бойко Борисов, който обичаше да твърди, че на него не са спирани еврофондове, не се справи със задачата и я преотстъпи на служебното правителство на Стефан Янев. Запитан от в. "Сега", служебният вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов каза, че е заварил "чернова на план" . Тя била върната от Еврокомисията с много забележки - като се започне от "липса на амбиция" (конкретни проекти в отговор на стратегическите цели на ЕС за зелен преход и дигитализация) и се стигне до "липса на устойчивост на здравната система". Според Пеканов администрацията сега работи денонощно, за да успее до юли да внесе плана в Брюксел, защото след това започват едномесечните отпуски на европейските институции.
Водещи
-
Киселова: Искането на оставката ми е тема, по която опозицията може да намери общ език
Парламентът е доказал, че може да работи въпреки неговата фрагментация
02.08 | 18:00
-
Стана известен последният есемес на Тодор Славков до Крушарски
Съобщението до бизнесмена Малък Тошко е изпратил десет дни по-рано - на 11 юли
02.08 | 17:40
-
Мира Радева в шок: Мъжът ми чака близнаци, изневерявал ми е с години!
Социоложката се развежда
02.08 | 17:00
Най-четени
-
Хиляди с глоби по 350 евро в Гърция
Камионите и автобусите нямат право да се движат в лявата лента, дори при изпреварване
02.08 | 15:00
-
Протест затваря пътя към ГКПП "Маказа"
Призовават се гражданите, планиращи пътуване към Гърция в този ден и часови диапазон, да...
02.08 | 09:45
-
Зафиров: Илияна Йотова е една от възможните за номинация на БСП-ОЛ за президент
Левицата ще участва на тези избори с амбицията да ги спечели, каза той
02.08 | 13:00
-
Петър Ганев: Промените в Закона за еврото се правят с цел концентрация на власт
Определени политически лица са в атака и това може да разбърка реда, по който се правят...
02.08 | 11:20