ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България 13.05 | 18:00
Там се залагат приоритетни публични реформи и инвестиции

Европейската комисия публикува оценката на националния средносрочен структурно-фискален план на България за 2025-2028 г. и тя е положителна. Той е задължителен за влизане в еврозоната и е част от данните, които подлежат на оценка за финансовото състояние на българската икономика.
"Това е една изключително добра новина за България, тъй като този средносрочен фискално-структурен план за страната определя каква ще бъде финансовата рамка на България за следващите 3 години. Положителната оценка означава, че България ще има публични финанси, които са стабилни и устойчиви”, заяви Теменужка Петкова пред журналисти в Брюксел.
"Европейските институции потвърдиха, че се следва графикът, който беше първоначално определен”, допълни тя.
През февруари министър Теменужка Петкова обясни, че финансовото министерство ще се забави с представянето на бюджета, защото има нужда от още няколко дни, за да изготви въпросния план. Тогава се проведоха и консултации с Европейската комисия, като целта беше по едно и също време да бъде изпратен планът и внесен Законът за бюджета.
За целите на проследяването на изпълнението на националните ангажименти в сферата на икономическото и фискално управление, държавите членки следва да представят информация на Европейската комисия под формата на средносрочни фискално-структурни планове, обхващащи период от четири или пет години в зависимост от нормалната продължителност на законодателния цикъл на съответната държава.
В този документ всяка държава членка следва да представи своя фискален план, както и приоритетни публични реформи и инвестиции, които заедно ще осигурят устойчиво и постепенно намаляване на дълга и приобщаващ растеж.
Разработването на Плана отменя необходимостта от подготовка на Конвергентна програма и Национална програма за реформи занапред.
Първият Национален средносрочен фискално-структурен план на Република България е разработен за периода 2025-2028 г., като разписва визията на българските власти за фискалната политика, структурните реформи и инвестициите на страната ни през следващите четири години. Те са необходими за насърчаването на стабилни публични финанси и постигането на устойчив и приобщаващ растеж посредством реформи и инвестиции.
С цел проследяване на постигнатия напредък в изпълнението на заложите във фискално-структурния план ангажименти и адресиране на специфичните препоръки, които всяка държава членка получава ежегодно в рамките на Европейския семестър, до края на април всяка година следва да бъде изготвян и представен на ЕК и Годишен доклад за напредъка.
Водещи
-
Какво да правим, ако срещнем змия в двора или дома си?
Вижте съветите на ловеца на змии Дилян Георгиев
06.07 | 16:20
-
Вълчев: Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят
Природни науки и повече практически задачи на НВО след 7-ми клас от следващата година
06.07 | 16:00
-
Тома Биков: Пеевски е във функцията на подкрепяща формация
"Възраждане", МЕЧ и "Величие" играят подгряващи на Румен Радев", твърди депутатът от ГЕРБ
06.07 | 15:30
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Евгений Дайнов: Борисов въвежда Пеевски във властта лека-полека
Ако пасиансът им излезе, ние няма да сме всичките ДПС, но Пеевски ще ни е шефът
06.07 | 12:00
-
Трима загинали, след като кола се заби в заведение в Разград
Автомобилът е управляван от 19-годишен младеж
06.07 | 11:40