ЕМА: Страните от ЕС да се подготвят за поставянето на трета доза 09.09 | 17:14
Държавите от ЕС могат да пристъпят към свои планове за поставяне на трета ваксина срещу COVID-19, преди Европейската агенция по лекарствата да излезе с регулаторно становище по въпроса - това каза завеждащият отдел "Биологични заплахи за здравето и ваксинационни стратегии" към агенцията Марко Кавалери, цитиран от БНР.
Той уточни, че на този етап се проучват данните от поставянето на подсилваща доза от ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех" на 300 души 6 месеца след втората доза, като резултатите ще бъдат обявени след няколко седмици.
Кавалери заяви, че този вариант се отнася за хора с отслабена имунна система и приоритет трябва да остане пълното ваксиниране там, където това е възможно.
Освен доминиращата мутация "Делта", се разглеждат още вариантите "Ламда" и "Мю", допълни Кавалери.
Съобщението идва ден след апела на генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус богатите държави с големи запаси от ваксини срещу COVID-19 да се въздържат до края на годината от поставянето на трети, подсилващи дози, предаде Асошиейтед прес.
"Потресен съм" от изявленията на някои фармацевтични компании, че количествата ваксини са толкова големи, че са достатъчни както за подсилващи дози, така и за ваксинация в страните, които изпитват недостиг от ваксини въпреки големите си нужди, каза Тедрос. "Няма да мълча, когато компании и държави, които контролират глобалните доставки на ваксини, мислят, че бедните по света ще се задоволят с остатъците", заяви той.
Генералният директор на СЗО е призовавал преди за мораториум върху поставянето на трети дози от ваксини до края на този месец. САЩ и други държави обаче обмислят или вече се започнали да поставят подсилващи дози на уязвимите групи хора, отбелязва АП.
Водещи
-
Кой е Фрико, който от ревност заби нож в шията на бившата си
Фамилията Мирчеви е добре позната на полицията в Благоевград. Георги и брат му Юли имат...
10.11 | 12:45
-
Вкусната закуска, която ще ви спести безкрайното стоене пред мивката
Има обаче уютни, вкусни и засищащи ястия, които също така съдържат много хранителни вещества...
10.11 | 12:30
-
Турци масово пазаруват отвъд граница
Опозицията обвини президента Ердоган, че е довел гражданите до ситуация, в която трябва да...
10.11 | 12:15
-
Пълна промяна с банкоматите в новогодишната нощ
Няма необходимост да се сменят левове в евро сега
10.11 | 12:00
Най-четени
-
Нова година: Велинград и Банско се доближават по цени до екзотичните дестинации в чужбина
Съседните държави с по-достъпни оферти
10.11 | 10:15
-
Златната Боряна Калейн разтопи сърцето на една жена! Уникален жест
Калейн обяви края на спортната си кариера на 9 декември 2024 г.
10.11 | 11:15
-
Отчитат 50% спад на регистрираните пчелари
Опасенията са, че сериозно количество мед без доказан произход ще залее пазара.
10.11 | 10:30
-
Пълна промяна с банкоматите в новогодишната нощ
Няма необходимост да се сменят левове в евро сега
10.11 | 12:00